Krajówkami przez Podlasie. Odkrywaj niezwykłe miejsca, jadąc głównymi trasami

2025.07.02 13:00
Chcesz zobaczyć żubry w naturalnym środowisku, zwiedzić "Polski Wersal", a potem ruszyć szlakiem kajakowym Czarnej Hańczy? Wsiądź w auto i daj się poprowadzić krajówkom – drogom, które zabiorą cię przez najbardziej fascynujące zakątki województwa podlaskiego.
Krajówkami przez Podlasie. Odkrywaj niezwykłe miejsca, jadąc głównymi trasami
Fot: GDDKiA Białystok

Zaczynamy w Białymstoku, sercu regionu

Podróż warto rozpocząć od stolicy województwa. Białystok zachwyca nie tylko zielenią, ale też zabytkami. Pałac Branickich wybudowany w stylu późnobarokowym w XVII wieku, a rozbudowany w XVIII wieku – nazywany Wersalem Północy czy wręcz Polskim Wersalem – i monumentalna katedra z neogotyckimi wieżami wzniesiona w latach 1902-1905 to tylko początek spaceru po mieście. Dojedziesz tu ekspresową S8, DK8 lub DK19, w zależności od tego, z której części Polski ruszasz.

Łomża – z historią w tle

Kierując się DK63 lub S61, trafisz do Łomży. Warto tu zatrzymać się przy Katedrze św. Michała Archanioła – późnogotyckiej perle, która przez wieki była nie tylko miejscem modlitwy, ale i świadkiem burzliwej historii miasta.

Wizna i Góra Strękowa – lekcja odwagi

Niedaleko Łomży, przy DK64, znajduje się miejsce, które powinien odwiedzić każdy miłośnik historii. To tu, na Górze Strękowej, kapitan Raginis i jego żołnierze w 1939 roku zatrzymali niemiecką armię. Ruiny schronu i krzyż pamięci przypominają o heroizmie obrońców Wizny.

Twierdza Osowiec – militarne klimaty w sercu natury

Jadąc DK65 z Ełku do Białegostoku, nie sposób ominąć Twierdzy Osowiec. Ta carska fortyfikacja z XIX wieku dziś kryje muzeum, trasy turystyczne i... ponad 8000 nietoperzy. To również punkt startowy do zwiedzania Biebrzańskiego Parku Narodowego – największego parku narodowego w Polsce.

Biebrza, czyli tam, gdzie rządzą łosie

Biebrzański Park Narodowy to mekka dla miłośników dzikiej przyrody. Rozlewiska, torfowiska i bagna są domem dla około 650 łosi. Możesz podpatrzeć je z kładek i wież widokowych albo przemierzyć szlaki piesze i kajakowe.

Wigry – jeziora, suchary i Czarna Hańcza

W północnej części regionu czeka Wigierski Park Narodowy z malowniczym Jeziorem Wigry, jeziorkami śródleśnymi zwanymi sucharami oraz słynną rzeką Czarna Hańcza. To idealny kierunek dla fanów kajaków, fotografii i ciszy w otoczeniu dzikiej przyrody.

Puszcza Białowieska – śladami żubra

Kierując się na południowy wschód, przez Bielsk Podlaski i Hajnówkę, dotrzesz do Białowieży. To właśnie tu, w ostatnim lesie pierwotnym Europy, żyją dziko największe ssaki kontynentu. Białowieski Park Narodowy oferuje ścieżki edukacyjne, muzeum przyrodnicze i wycieczki z przewodnikiem po Rezerwacie Ścisłym.

Drohiczyn – miasteczko z historią

Na południowym krańcu województwa, nad Bugiem, leży Drohiczyn, dawna stolica województwa podlaskiego. Klimatyczne uliczki, barokowe klasztory, cerkiew, trzy muzea i widok z Góry Zamkowej tworzą niepowtarzalny klimat, który łączy przeszłość z przyjemnością spokojnego zwiedzania.

Jak widać, wcale nie musisz zjeżdżać z głównych dróg, by poznać wyjątkowe Podlasie. Wystarczy mapa krajówek i chęć odkrywania. Historia, przyroda i wielokulturowość są tu na wyciągnięcie ręki.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2025 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39