Infekowali komputery i kradli pieniądze. Straty są ogromne

2018.09.14 09:39
Podejrzani przełamywali elektroniczne zabezpieczenia i kradli pieniądze z rachunków bankowych. Posługiwali się również zrekrutowanymi "słupami". W wyniku ich przestępczej działalności ucierpiało 31 osób, które straciły ponad 630 tys. zł.
Infekowali komputery i kradli pieniądze. Straty są ogromne
Fot: pixabay.com

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko kilkorgu cudzoziemcom, obywatelom Białorusi i Ukrainy.

Osoby te zawierały umowy o pracę z tzw. słupami, które oficjalnie miały prowadzić rozmowy handlowe, pozyskiwać klientów oraz wykonywać operacje bankowe używając własnego rachunku. W rzeczywistości dochodziło do nielegalnego obrotu pieniędzmi.

- Kradzieże z rachunków bankowych pokrzywdzonych następowały w wyniku przełamania elektronicznych zabezpieczeń, najprawdopodobniej wskutek zainfekowania komputerów szkodliwym oprogramowaniem. Środki te były następnie przelewane na rachunki zrekrutowanych "słupów", które to osoby z kolei otrzymywały dyspozycje ich dalszych transferów poprzez przelewy, zakup kryptowalut, względnie wypłatę w gotówce i dokonanie przekazów pieniężnych na dane wskazanych imiennie obcokrajowców – informuje Łukasz Janyst, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Podejrzani dokonywali również kradzieży z włamaniem. Wykorzystywali do tego nielegalnie pozyskane dane z kart kredytowych i płatniczych. Używali ich do kupowania biletów lotniczych.

Podczas przeszukań zabezpieczono u oszustów szereg podrobionych paszportów z ich zdjęciami m.in. z Ukrainy, Republiki Mołdawii czy Rumunii. Paszporty te służyły m.in. do zakładania rachunków bankowych, na które transferowane były skradzione pieniądze.

W tej sprawie pokrzywdzonych jest łącznie 31 osób. Ubyło im w sumie ponad 630 tys. zł.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl
1363 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39