Interaktywna lekcja historii. W Operze trwa cykl zajęć edukacyjnych

2014.01.24 00:00
"Byliśmy, jesteśmy, będziemy" - pod takim hasłem odbywać się będą w Operze i Filharmonii Podlaskiej interaktywne zajęcia edukacyjne poświęcone życiu i zagładzie białostockich Żydów w czasie II wojny światowej.
Interaktywna lekcja historii. W Operze trwa cykl zajęć edukacyjnych
Fot: AD

Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, i znajduje się w ofercie edukacyjnej OiFP w sezonie 2013/2014. Projekt realizowany będzie wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym im. E. Ringelbluma oraz Polskim Radiem Białystok.

Byliśmy, jesteśmy, będziemy

- Dwa lata temu, jeszcze w siedzibie przy ul. Podleśnej ruszyła działalność edukacyjna Opery - wspomina Roberto Skolmowski, dyrektor OiFP. - Próbowaliśmy oswajać z trudnym tematem poszukiwania korzeni.

W zajęciach wzięło udział kilka tysięcy dzieci i młodzieży. Teraz w Operze trwają zajęcia pod hasłem "Byliśmy, jesteśmy, będziemy" poświęcone życiu i zagładzie białostockich Żydów w czasie II wojny światowej. Prowadzą je edukatorki - Małgorzata Rusiłowicz i Joanna Sitek. To ciekawa interaktywna lekcja historii, w której dzieci chętnie uczestniczą.
- Dowiedzieliśmy się dużo o białostockich Żydach - mówi Karol Sawicki, jeden z uczniów. - W jakich warunkach żyli i czym było getto.

Przeszłość, która nie chce być historią

Każdy partnerów przedsięwzięcia wnosi niezwykły wkład. Polskie Radio Białystok - najnowsze słuchowisko zatytułowane "Wciąż jesteśmy liczni" wg sztuki Marty Sokołowskiej w reżyserii Dariusza Szady Borzyszkowskiego. Żydowski Instytut Historyczny - archiwalne materiały ze swoich zbiorów. W projekcie został wykorzystany oryginalny zapis rozmowy z Bronką Klibańską-Winicką, która przeżyła białostockie getto. Uczniowie słuchają tego materiału na zajęciach i oglądają stare zdjęcia.

- Mamy do czynienia z klasycznym fenomenem - z oswajaniem przeszłości, która nie chce być historią - ocenia okres Holocaustu prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. - To nie jest historia w znaczeniu "zamknięty rozdział". Przez negatywne stereotypy ona ciągle trwa.

Opera przypomina też o Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holocaustu. Obchodzony jest on 27 stycznia, ale już dziś przy Odeskiej wyjątkowy koncert (godz. 19), a także spotkanie z Ewą Rogalewską poświęcone uzupełnionemu wydaniu książki "Getto białostockie. Doświadczenie Zagłady - świadectwa literatury i życia" (godz. 17.30).

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1240 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39