Internetowa rejestracja do urzędu pracy i...wszystko zostaje po staremu

2013.05.28 00:00
Od poniedziałku (27.05) bezrobotni i poszukujący pracy mogą rejestrować się do urzędów pracy przez internet. Mieszkańcy naszego powiatu nie spieszą się jednak do skorzystania z takiej możliwości.
Internetowa rejestracja do urzędu pracy i...wszystko zostaje po staremu
Fot: sxc.hu
Pełna internetowa rejestracja u pośredniaka tylko w teorii jest bezpłatna

Nowo uruchomiony system ma w założeniu ograniczyć gigantyczne kolejki do pośredniaka, być bezpłatny i wygodny. Do wyboru jest pełny i uproszczony sposób rejestracji. W przypadku tej pierwszej po zarejestrowaniu się osobie bezrobotnej zostanie wyznaczony termin wizyty u pośrednika. Osobom z prawem do zasiłku termin zostanie wyznaczony w ciągu 7 dni, a osobom bez tego prawa – w ciągu 30 dni.

- Korzystanie z trybu pełnego daje możliwość zarejestrowania się w urzędzie pracy i uzyskania statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy bez konieczności wizyty w urzędzie – wyjaśnia Jolanta Tulkis, rzecznik prasowy Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku.

Ten tryb wymaga jednak posiadania przez bezrobotnego bezpiecznego podpisu elektronicznego, który kosztuje niemało – od 100 do 300 zł. Ponadto wymagane jest także załączenie skanów wszystkich niezbędny dokumentów potrzebnych przy normalnej rejestracji.

Wniosek można też opatrzyć podpisem potwierdzonym profilem zaufanym w ePUAP, czyli w Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej. Jest to jednak czasochłonne – wnioskodawca musi najpierw wypełnić wniosek na stronie, a następnie udać się do właściwej swojemu miejscu zamieszkania placówce urzędowej: do ZUS, urzędu skarbowego bądź urzędu wojewódzkiego.

Jak dowiedzieliśmy się w PUP, w Białymstoku w pierwszym dniu możliwości dokonania rejestracji przez internet skorzystało z niej zaledwie 5 osób. Wszystkie wybrały drugie sposób rejestracji - uproszczony. Tryb uproszczony oznacza, że zarejestrowani będą musieli udać się do urzędu, aby potwierdzić dane z wniosku. Pełna rejestracja dokona się także po dostarczeniu urzędnikowi wszystkich niezbędnych dokumentów, a więc de facto, wszystko zostaje po staremu.

Joanna Kulik
joanna.k@bialystokonline.pl

875 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39