Intrygujący ambient. William Basinski na Plantach [wideo]

2012.08.16 00:00
Ambient Park ciekawi. Pasjonatów i przypadkowych przechodniów. Mimo niepewnej pogody, przez cały dzień alejkami Parku Planty przechadzali się zaintrygowani specyficzną muzyką spacerowicze. Na występ Williama Basinskiego - gwiazdy tegorocznej edycji wydarzenia, niektórzy specjalnie przyjechali z innych miast.
Intrygujący ambient. William Basinski na Plantach [wideo]
Fot: Magdalena Gorbacz

Ambient Park to autorska, pionierska w skali kraju, być może nawet i Europy, inicjatywa białostockich pasjonatów muzyki elektronicznej, organizatorów Orginal Source Up To Date Festival. W tym roku miała miejsce trzecia edycja wydarzenia. Mimo to, większość osób zgromadzonych tego dnia na Plantach, nie wiedziała, co się dzieje. Przeważała ciekawość i czekanie na wielkie wydarzenie.

"Nie wiem czym jest ambient, nie wiem, o co tu chodzi. Czekam, ale nie wiem, co to będzie" - taką odpowiedź najczęściej słyszałam.

Honor mieszkańców miasta uratował pan Mirek. Na Ambient Park przyszedł po raz pierwszy, o wydarzeniu przeczytał w gazecie i zaciekawił się.

- Taka impreza jest potrzebna, zwłaszcza, że ma wykorzystać atuty parku. To połączenie muzyki, oświetlenia i wizualizacji może stworzyć coś oryginalnego. Można śmiało przyjść całą rodziną i poznawać nowe - wyznał.

W tym roku organizatorzy Ambient Parku przede wszystkim zadbali o przestrzenne brzmienie. Zgodnie z zapowiedzią Planty rzeczywiście zostały "napompowane dźwiękiem". Kolumny mniejsze i większe były rozstawione w różnych punktach parku - między drzewami, obok okazałych tui.

Ambientowa muzyka wypełniała park przez cały dzień, a jej finałem były wieczorne występy artystów. Tak jak w roku ubiegłym o oprawę wizualną i oryginalne, minimalistyczne instalacje zadbał białostoczanin Osmo. Przed gwiazdą wieczoru wystąpił Kepa Yew i skrzypaczka Dorota Mortek. Punktem kulminacyjnym wydarzenia był live Williama Basinskiego - amerykańskiego artysty awangardowego i ambientowego. Specjalnie na jego występ przyjechała z Warszawy Justyna Bibiel, redaktorka Wavemagazine.pl

- Jestem pierwszy raz na tym wydarzeniu i w Białymstoku. Szczerze mówiąc, nie spodziewałam się, że będzie tak fantastycznie. Udało mi się zrobić wywiad z Williamem( będzie dostępny na Wavemagazine.pl) Wyznał mi, że jest zachwycony miejscem, że nie może doczekać się występu. Miejsce jest idealne, bardzo cieszę się, że tu jestem - wyznała.

Posłuchaj fragmentu występu. Dowiedz się, jak brzmi ambient:A już we wrześniu (21-22.09) trzecia edycja Original Source Up To Date Festivalu.
Poznaj artystów! BialystokOnline objął wydarzenie patronatem medialnym.

Magdalena Gorbacz
magda.g@bialystokonline.pl

1244 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39