Inwestycje dla gmin głosujących na PiS. Białystok znów bez rządowego wsparcia

2021.03.31 14:39
To ma być instrument walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19, a największą dotację otrzymuje... Muzeum Romana Dmowskiego. Władze Białegostoku uważają, że Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych to nagroda dla "swoich" samorządów. Do stolicy województwa podlaskiego znowu nie popłynie żadna dotacja.
Inwestycje dla gmin głosujących na PiS. Białystok znów bez rządowego wsparcia
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Teromodernizację przejdą 4 budynki szpitala w Mońkach

Premier Mateusz Morawiecki rozstrzygnął kolejny nabór wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Każdy samorząd mógł starać się o pieniądze na 3 inwestycje. Do podziału w skali kraju było 1,65 mld zł.

W komunikacie, jaki wydał po ogłoszeniu rozstrzygnięcia Podlaski Urząd Wojewódzki zaznaczono, że celem Funduszu "jest danie impulsu do dynamicznego rozwoju we wszystkich regionach Polski. To szczególnie ważny instrument podczas walki z ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19".

"Miasto Białystok nie otrzymało ani złotówki"

W województwie podlaskim rządowe dofinansowanie zdobyło 65 projektów na nieco ponad 75 mln zł.

- Miasto Białystok nie otrzymało ani złotówki - oburza się wiceprezydent Białegostoku Rafał Rudnicki, dodając, że złożono trzy "bardzo dobre projekty", w tym dwa skierowane do dzieci i młodzieży.

Miasto starało się o pieniądze na przebudowę ulicy Depowej (10 mln zł), budowę sali gimnastycznej z pomieszczeniami do rehabilitacji i zagospodarowaniem terenu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym przy ul. Antoniuk Fabryczny (5 mln zł) oraz na przebudowę i modernizację zabytkowych budynków VI Liceum Ogólnokształcącego (13,3 mln zł).

Białystok bez dotacji, bo nie głosował na PiS

- Ubolewamy, że niejako urzeczywistniły się słowa, które zostały zawarte w stanowisku Rady Miasta Białystok z 14 grudnia - komentuje Rudnicki. - Radni wtedy napisali, że zwracają się do premiera Mateusza Morawieckiego "o zaprzestanie traktowania pomocowych instrumentów finansowych jako narzędzia walki politycznej", zaś "mieszkańcy Białegostoku oczekują równego i sprawiedliwego traktowania, a to, na kogo oddają swój głos w demokratycznych wyborach nie powinno mieć żadnego znaczenia przy podziale rządowego wsparcia w trakcie epidemii koronawirusa" - przypomina wiceprezydent.

Podlaski Urząd Wojewódzki podaje, że "podczas oceny wniosków brano pod uwagę takie kryteria jak: kompleksowość planowanych inwestycji, ograniczenie emisyjności i ingerencji w środowisko, uwzględnienie zasad zrównoważonego rozwoju, pomoc osobom niepełnosprawnym, liczba osób, które skorzystają z inwestycji, wpływ inwestycji na zapobieganie klęskom żywiołowym, koszt w stosunku do planowanych dochodów samorządu".

- Uważamy, że to co złożyliśmy, wpisuje się w strategię działań: projekty skierowane są do większej ilości osób, są to obiekty oświatowe - ocenia Rafał Rudnicki. - Nasze wnioski nie są zaznaczone żadnym piętnem politycznym, a mimo to nie otrzymują wsparcia.

Jego zdaniem rząd pomija duże miasta, a mieszka w nich 40% Polaków. Z Funduszu Inwestycji Lokalnych "zero złotych" otrzymały Lublin, Wrocław, Gdańsk czy Suwałki.

Aż 10 inwestycji w powiecie sokólskim

Tymczasem aż 10 inwestycji będzie zrealizowanych na terenie powiatu sokólskiego (wnioski składane przez starostwo powiatowe oraz gminy z terenu powiatu), po 6 na terenie powiatów grajewskiego i białostockiego, a po 5 na terenach powiatów: zambrowskiego, monieckiego, wysokomazowieckiego, kolneńskiego i suwalskiego. Dla przeciwwagi tylko po jednym na terenach powiatów hajnowskiego i siemiatyckiego.

Latem w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych pieniądze rozdzielano wg algorytmu - otrzymały je wszystkie gminy i powiaty. Do województwa podlaskiego trafiło wówczas prawie 230 mln zł. W kolejnym, grudniowym rozdaniu samorządy mogły wnioskować o środki na konkretne zadanie. Do naszego województwa trafiło prawie 180 mln zł, jednak dało się zauważyć, że wsparcie płynęło głównie do gmin i powiatów z dużym poparciem dla PiS, bądź gdzie włodarze są związani z obozem rządzącym. Co do tego, że rząd wspierał "swoich" nie miał wątpliwości m.in. prezydent Białegostoku. Miasto zgłosiło 12 projektów, a żaden nie dostał wsparcia (pisaliśmy o tym: Prezydent Truskolaski o braku funduszy: "Rząd woli dać pieniądze na budynek marszałka").

***

Największe podlaskie dotacje (przekraczające 2 mln zł) w ramach obecnej, III edycji Funduszu Inwestycji Lokalnych:

- 4 mln zł (województwo podlaskie) - Centralny Magazyn Zbiorów Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu;
- 4 mln zł (powiat łomżyński) - Utworzenie Muzeum Romana Dmowskiego i Rodziny Lutosławskich w Drozdowie;
- 3,8 mln zł (powiat moniecki) - termomodernizacja 4 budynków Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Mońkach oraz wymiana sieci ciepłowniczej;
- 3,5 mln zł (miasto Łomża) - Rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 5 w Łomży o nowoczesną halę sportową;
- 3 mln zł (powiat wysokomazowiecki) - Kompleksowa przebudowa czterech kondygnacji w Zespole Opiekuńczo-Leczniczym w Ciechanowcu;
- 3 mln zł (gmina Łomża) - Rozbudowa budynku SP w Konarzycach na potrzeby prowadzenia szkoły podstawowej i punktu przedszkolnego;
- 3 mln zł (gmina Dubicze Cerkiewne) - Przebudowa dróg do m. Pasieczniki Małe i Kraskowszczyzna;
- 2,52 mln zł (powiat sejneński) - Przebudowa drogi powiatowej Gryszkańce – Żegary - Dusznica;
- 2,5 mln zł (gmina Kobylin-Borzymy) - Przebudowa i rozbudowa budynku szkoły podstawowej z 1915 r. ze zmianą sposobu użytkowania na Gminne Centrum Kultury.

Redakcja
24@bialystokonline.pl

1179 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39