Inwestycje w Podlaskich szpitalach. Co się zmieni?

2021.04.09 16:54
Cztery szpitale z regionu mają przed sobą duże inwestycje. Przeprowadzone zostaną remonty. Pojawi się też nowy sprzęt. Łącznie ponad 40 mln zł dostaną Szpital Wojewódzki w Białymstoku, Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem, Białostockie Centrum Onkologii oraz Szpital Psychiatryczny w Choroszczy.
Inwestycje w Podlaskich szpitalach. Co się zmieni?
Fot: Dorota Mariańska

Cztery podlaskie szpitale czeka rewolucja. Dzięki dotacjom przeprowadzą inwestycje opiewające na ponad 40 mln zł.

W Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku wyremontowane zostaną dwa oddziały: oddział urologii onkologicznej i ogólnej oraz oddział ortopedyczno-urazowy w budynku nr 5 przy ul. Skłodowskiej-Curie 25. Będą one także dostosowane do potrzeb osób starszych i z niepełnosprawnościami. Poza tym szpital kupi aparat RTG z ramieniem C na oddział urologii oraz aparaturę medyczną na ortopedię. Inwestycja będzie gotowa pod koniec 2022 r. Ma kosztować 12,2 mln zł, a dotacja z funduszy unijnych to blisko 8 mln zł.

Szpital Ogólny w Wysokiem Mazowieckiem wybuduje i doposaży pracownię rezonansu magnetycznego. Kupi też aparat RTG i zaadaptuje pomieszczenie na potrzeby pracowni, w której będą wykonywane badania tym aparatem. Placówka wyposaży również oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii. Powstanie też poradnia chirurgii ręki. Wszystko ma być gotowe w październiku 2022 r. Koszt inwestycji to 8,4 mln zł. Dotacja z funduszy europejskich wynosi w tym przypadku 6,6 mln zł.

Z kolei Białostockie Centrum Onkologii zmodernizuje i przebuduje budynek nr 5, w którym przeprowadzana będzie radioterapia i rehabilitacja onkologiczna. Znajdzie się tam zakład radioterapii – przychodnia medyczna, zakład brachyterapii oraz zakład rehabilitacji onkologicznej. Placówka kupi też tomograf komputerowy. Wartość tej inwestycji sięga 21 mln zł, a dofinansowanie ze środków unijnych wynosi prawie 8 mln zł. W marcu 2023 r. modernizacja się zakończy.

Natomiast prawie 1,4 mln złotych z budżetu województwa trafi do Szpitala Psychiatrycznego w Choroszczy. Pieniądze zostaną przeznaczone na budowę nowej i naprawę już funkcjonującej serwerowni. Nowa serwerownia pozwoli na rozszerzenie sieci komputerowej, koniecznej do prowadzenia dokumentacji medycznej na potrzeby oddziałów psychiatrii sądowej.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1264 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39