Jadą, bo chcą pokonać swoje słabości. Czeka ich 7 dni zmagań i 300 kilometrów trasy

2016.08.21 10:34
Wyruszą w niedzielę, w środę dotrą do Białegostoku. Czeka ich 7 dni zmagań z trasą i własnymi słabościami. 20 śmiałków chorujących na stwardnienie rozsiane przejedzie 300 kilometrów szlakiem Green Velo z Augustowa do Hajnówki.
Jadą, bo chcą pokonać swoje słabości. Czeka ich 7 dni zmagań i 300 kilometrów trasy
Fot: Szlak Green Velo/FB

20 osób, 7 dni, 300 kilometrów – taki plan przyjęli. W niedzielę z Augustowa wyruszy rajd szlakiem Green Velo dla chorych na stwardnienie rozsiane. Na ich trasie znalazł się również Białystok, do którego dotrą w środę.

Jadą, żeby promować aktywność fizyczną w pięknych okolicznościach przyrody i uśmiech, mimo oczywistych problemów, które towarzyszą im w życiu codziennym z powodu choroby oraz by szerzyć świadomość, czym SM tak naprawdę jest. To choroba tysiąca twarzy, bo każdy z nich ma inne objawy. Dlatego będą jechać na zwykłych rowerach, elektrycznych i trójkołowcach, ponieważ każdy ma inne potrzeby i ograniczenia, ale jeden cel - cieszyć się urokami Podlasia i dbać o kondycję fizyczną.

Jadąc przez kolejne miejscowości, chcą odkrywać uroki naszego zakątka Polski i pokazać całemu światu, że też mogą doświadczać tego piękna. Nie siedzieć w domu, nie zamykać się przed całym światem. Choroba jest potworna, potrafi zaatakować w najmniej spodziewanym momencie i w ciągu sekundy wywróć życie do góry nogami. Dlatego też ważne jest wsparcie, ważne jest, aby chorzy mieli przestrzeń do wymiany doświadczeń, podzielenia się wiedzą i budowania siły w sobie. Ten rajd ma im ją dać.

Stwardnienie rozsiane jest najczęściej spotykaną chorobą centralnego układu nerwowego występującą u młodych dorosłych. W Polsce szacunkowo żyje ok. 40 tys. chorych na SM (1 osoba na ok. 1000 obywateli). Przy tak dużej populacji chorych nasz kraj znajduję się na jednym z ostatnim miejsc w Europie, jeżeli chodzi o jakość opieki nad osobą z SM.

Organizatorem rajdu jest Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1518 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39