Jagiellonia Białystok awansowała do 1/4 Pucharu Polski

2012.10.04 00:00
Jagiellonia Białystok pokonała po rzutach karnych Lechię Gdańsk 5:4 i awansowała do 1/4 Pucharu Polski. W regulaminowym czasie gry było 2:2 (2:1). Pierwsze mecze 1/4 finału odbędą się 26-28 lutego, a rewanże 26-28 marca. Oprócz Jagiellonii w grze pozostały: Flota Świnoujście, Ruch Chorzów, Zagłębie Lubin, Śląsk Wrocław, Olimpia Grudziądz, Wisła Kraków i Legia Warszawa.
Fot: jagiellonia.net
Jagiellonia awansowała do kolejnej rundy Pucharu Polski

W pierwszych minutach inicjatywę mieli piłkarze Jagiellonii ale nie potrafili stworzyć dogodnej okazji pod bramką gości. W 19. minucie Tomasz Kupisz minął wychodzącego z bramki Bartosza Kanieckiego ale nie trafił w światło bramki. Chwilę później Jaga objęła prowadzenie. Po dwójkowej akcji Niki Dzalamidze z Dawidem Plizgą, piłkę do bramki strzałem głową skierował Euzebiusz Smolarek. W 24. minucie białostoczanie mogli podwyższyć prowadzenie. Tomasz Kupisz dośrodkował z prawej strony, a strzał Smolarka wybronił bramkarz gości. Chwilę później odpowiedziała Lechia. Traore zagrał do Piotra Wiśniewskiego, a ten przegrał pojedynek sam na sam z Jakubem Słowikiem. W 30. minucie drużyna z Gdańska wyrównała za sprawą Kupisza, który interweniując skierował piłkę do własnej bramki. Zawodnik Jagi zrehabilitował się dwie minuty później. Po dośrodkowaniu Luki Pejovicia trafił już do właściwej bramki. W 40. minucie strzelał Smolarek ale jego próbę zablokowali obrońcy.

Na początku drugiej połowy z ostrego kąta strzelał Alexis Norambuena. Uderzenie zawodnika Jagiellonii obronił bramkarz Lechii. W 55. minucie Kaniecki wybronił strzał Plizgi. Chwilę później znów próbował Plizga i golkiper gości z trudem przeniósł piłkę nad bramką. W 75. minucie Lechia wyrównała. Piłka po strzale Rafała Janickiego odbiła się od Traore i wpadła do bramki białostoczan. Trzy minuty później Traore mógł zdobyć bramkę dla Lechii ale Słowik nie dał się zaskoczyć. W 79. minucie po strzale Machaja futbolówkę z linii bramkowej wybił Ugo Ukah.

Dogrywka rozpoczęła się od nieprzyjemnego dla bramkarza dośrodkowania Janickiego, po którym gdańszczanie mieli rzut rożny. Na kolejną godną uwagi akcję trzeba było czekać do 102. minuty kiedy bardzo niecelnie uderzył Machaj. Chwilę później po podaniu Traoré strzelał Łukasz Kacprzycki, jednak bramkarz gospodarzy bez mniejszych problemów złapał piłkę. W drugiej części dogrywki strzału z dystansu próbował Kupisz, jednak z fatalnym skutkiem. Chwilę później lewą nogą zza pola karnego uderzał Norambuena, jednak zbyt lekko, aby zaskoczyć Kanieckiego.

W rzutach karnych lepsi okazali się gospodarze i awansowali do kolejnej rundy Pucharu Polski.

Jagiellonia Białystok - Lechia Gdańsk 2:2 (2:1). po karnych 5:4. Bramki: Smolarek 20, Kupisz 32 - Kupisz 30 (s), Traoré 75.

Jagiellonia Białystok: 1. Jakub Słowik - 17. Alexis Norambuena, 4. Michał Pazdan, 19. Ugochukwu Ukah, 16. Luka Pejović - 8. Tomasz Kupisz, 5. Tomasz Bandrowski (54, 18. Łukasz Tymiński), 22. Rafał Grzyb, 6. Dawid Plizga (72, 23. Damian Kądzior), 10. Nika Dzalamidze - 7. Euzebiusz Smolarek (99, 28. Paweł Tarnowski).

Lechia Gdańsk: 12. Bartosz Kaniecki - 2. Rafał Janicki, 13. Sebastian Madera, 6. Jarosław Bieniuk, 26. Deleu - 19. Ricardinho (70, 11. Grzegorz Rasiak), 8. Łukasz Surma, 17. Marcin Pietrowski (61, 16. Andreu), 21. Mateusz Machaj, 14. Piotr Wiśniewski (46, 29. Łukasz Kacprzycki) - 7. Abdou Razack Traoré.

Żółte kartki: Tymiński, Pazdan, Norambuena (Jagiellonia), Surma, Janicki, Bieniuk (Lechia).

Sędziował: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa).

Widzów: 2437.