Jak brzmi śnieg? Warsztaty dźwiękowe w Arsenale

2011.02.22 00:00
Galeria Arsenał zaprasza na kolejne, oryginalne warsztaty twórcze pt. "Deszczowy las", które wprowadzą uczestników w Akustyczną Ekologię i Sztukę Dźwiękową.
Jak brzmi śnieg? Warsztaty dźwiękowe w Arsenale
Fot: Jakub Kudelski
Warsztaty poprowadzi Krzysztof Topolski aka Arszyn

Tytuł warsztatów nawiązuje do cyklu kompozycji tworzonych od 1968 roku przez amerykańskiego kompozytora i performera Davida Tudora. Kulminacyjnym dziełem cyklu był utwór zatytułowany "Rainforest IV".

Głównym założeniem wszystkich prac z tej serii, było filtrowanie dźwięku przez obiekty fizyczne. Dźwięk podczas wykonywania dzieła był za pomocą specjalnych urządzeń i przetworników "przepuszczany" przez materialny obiekt. Obiekt ten filtrując dźwięk i rezonując przekształcał go zmieniając jego charakterystykę. Materiał pod wpływem energii wprowadzanego dźwięku wibrował i wytwarzał nowe jakości akustyczne. Powstawało coś na kształt "dźwiękowej rzeźby" produkującej mikrodźwięki.

Zajęcia warsztatowe podzielone będą na dwa główne i bardzo związane ze sobą wątki tematyczne. Pierwszy to zjawiska intensywnie rozwijającego, się nurtu współczesnej sztuki określanej jako Audio Art lub Sound Art. Drugi zaś to zagadnienia i praktyki dotyczące Akustycznej Ekologii oraz twórczości opisywanej mianem Soundscape czyli Krajobraz Akustyczny.

Uczestnicy poznają teoretyczne, historyczne i praktyczne aspekty Akustycznej Ekologii oraz Sztuki Dźwiękowej, łączącej prace z dźwiękiem oraz elementy współczesnej sztuki wizualnej. Podczas praktycznych zajęć dotyczących słuchania zostanie zaproponowany zestaw ćwiczeń opracowany przez twórcę idei Akustycznej Ekologii, kanadyjskiego kompozytora R.Murraya Shafera. Jednym z nich jest forma grupowej przechadzki, nosząca nazwę Spacer ze Słuchaniem lub Spacer Dźwiękowy. Działanie to ma na celu zwrócenie uwagi uczestników na dźwięki otoczenia oraz pogłębianie świadomości akustycznej i rozbudzenie potrzeby "głębszego słuchania". Ćwiczeniom tego typu towarzyszyć może również praktyka "nagrań terenowych" czyli rejestracji dźwięków otoczenia. Nagrywanie to specyficzny rodzaj głębokiego słuchania.

Zajęcia w dniach 26 - 27 lutego poprowadzi Krzysztof Topolski aka Arszyn - elektroakustyczny improwizator, autor soundartowych projektów, perkusista zespołów Kobiety i Ludzie.

Warsztaty są skierowane do młodzieży licealnej i studentów,zainteresowanych eksperymentami z pogranicza muzyki, kompozycji i sztuk wizualnych. Zgłoszenia należy przesyłać na adres z.swidzinski@galeria-arsenal.pl

MAG

1513 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39