Jak pozostać sobą w pędzącym świecie? Wystawa Praktisa w CLZ

2022.05.06 07:58
"Trefnisie" to tytuł wystawy, której autorem jest znany muzyk, raper, pochodzący z Białegostoku - Praktis. Prócz muzycznej działalności, Praktis także rysuje, maluje, tworzy plastyczne dzieła. Ponadto, jak się okazuje, Praktis to świetny obserwator dzisiejszej rzeczywistości.
Jak pozostać sobą w pędzącym świecie? Wystawa Praktisa w CLZ
Fot: Źródło: strona internetowa Praktisa

Muzyka grała, a strojni trefnisie fikali kozły ku radości rozbawionych biesiadników - pisał Ryszard Kapuściński. Cytat ten jest mottem całej wystawy "Trefinisie", którą będzie można oglądać w Białostockim Ośrodku Kultury/Centrum im. L. Zamenhofa.

Wystawa Przemysława Praktisa Sieńko porusza ważne tematy, opowiada o pędzącym świecie i o rolach, jakie musimy w nim odgrywać. Codziennie towarzyszy nam tłum twarzy. Artysta wyróżnia spośród nich tych na pozór wesołych, zabawiających, żartownisiów, rozładowujących napięcia. Praktis poszukuje głębiej i stawia pytania o autentyczność, strach przed oceną czy ucieczkę od rzeczywistości. Bycie zwyczajnym – jego zdaniem – nikomu już nie imponuje. Portrety trefnisiów przedstawia jako obrazy maskarady i odstępstwa od przyjętych norm. Praktis zauważa też, że taki wesołek może poświęcić wiele z siebie, by choć na moment rozładować sytuację i być w centrum uwagi lub ją odwrócić od jego skrywanych blizn i wypaczeń, będących efektem dorastania i presji otoczenia.

Cykl prac mówi w domyśle o ślepym podążaniu człowieka za modą, o byciu wyznawcą konsumpcjonizmu, o pędzie dzisiejszego świata, lecz jest to mroczna wędrówka w karykaturalny świat ulepszeń i ciągłego wyścigu po więcej.

Ilu z nas jest naprawdę sobą?

Przemysław PRAKTIS Sieńko urodził się w 1989 roku w Białymstoku. Jest muzykiem oraz autorem ilustracji, prac, obrazów z pogranicza rysunku, malarstwa i street artu. Przez wiele lat samodzielnie rozwijał swój warsztat, czerpiąc z różnorodnych technik i tematów, uczęszczał też na lekcje rysunku do białostockiego artysty Grzegorza Radziewicza. W 2017 roku odbył staż w szkole artystycznej Chapitô w Lizbonie.

Charakterystyczne w jego twórczości jest łączenie wielu wątków współczesnej sztuki i kultury – efektem są autorskie dzieła, będące miksem abstrakcjonizmu, futuryzmu, komiksu czy realizmu. Od początku dąży do określenia rozpoznawalnego stylu, który definiowałby go jako artystę spełnionego. Inspiracją są dla niego przeważnie ludzkie twarze, odzwierciedlane za pomocą markerów, farb, tuszu itp., przy zachowaniu charakterystycznej palety kolorów.

Wernisaż wystawy obędzie się w piątek (13.05), o godz. 18:00 w Centrum im. L. Zamenhofa. Ekspozycja będzie dostępna do 7 sierpnia.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1166 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39