Jak pracują urzędy i poczty przed Wielkanocą?

2023.04.05 19:33
W Wielką Sobotę nieczynne będą białostockie urzędy, a placówki pocztowe skończą pracę wcześniej.
Jak pracują urzędy i poczty przed Wielkanocą?
Fot: Malwina Witkowska

Mimo że Wielka Sobota ma szczególne znaczenie dla wiernych Kościoła katolickiego, nie jest dniem wolnym od pracy w Polsce. Zgodnie z prawem pracy, Wielka Sobota jest dniem roboczym, tak samo jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Oznacza to, że pracodawcy nie są zobowiązani do udzielania pracownikom wolnego dnia ani do wypłacania dodatku za pracę w dni świąteczne - w tym również za pracę w Wielką Sobotę.

Placówki pocztowe, które są czynne na stałe w soboty w dniu 8 kwietnia będą obsługiwały klientów najdłużej do godz. 13.00. Placówki otwarte zazwyczaj całodobowo i czynne najdłużej na obszarze danego województwa będą dostępne maksymalnie do godz. 15.00. W dniach świątecznych, tj. w Niedzielę Wielkanocną (9.04) oraz Poniedziałek Wielkanocny (10.04) cała sieć placówek pocztowych pozostaje nieczynna. Wznowienie pracy nastąpi 11 kwietnia zgodnie ze standardowym czasem pracy dla dnia roboczego.

W Wielką Sobotę - jak z nielicznymi wyjątkami we wszystkie soboty - nieczynne będą białostockie urzędy tj. Podlaski Urząd Wojewódzki, Urząd Miejski, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Urząd Skarbowy, Starostwo Powiatowe w Białymstoku. Tego dnia nie załatwimy sprawy również w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy siedzibie Narodowego Funduszu Zdrowia. Oczywiście urzędy będą zamknięte także w Poniedziałek Wielkanocny.

W Wielką Sobotę wiele sklepów i punktów usługowych pozostaje otwartych. Warto więc przed wyjściem z domu sprawdzić, czy interesująca nas instytucja będzie otwarta, aby uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

811 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39