Jak rozliczają się Podlasianie? Większość osób wybiera drogę elektroniczną

2024.03.06 14:05
W dwóch pierwszych tygodniach tegorocznej kampanii PIT podlascy podatnicy złożyli 137 tys. deklaracji PIT za 2023 r. 94 proc. podatników przesłało swoje zeznanie elektronicznie.
Jak rozliczają się Podlasianie? Większość osób wybiera drogę elektroniczną
Fot: KAS

W tegorocznej kampanii PIT, podobnie jak w poprzednich latach, deklarację można złożyć elektronicznie lub papierowo. Na podatników którzy chcą skorzystać z najprostszej formy rozliczenia w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie Skarbowym czeka wstępnie wypełnione zeznanie PIT. Wystarczy skorzystać z usługi, uzupełnić deklarację o informacje np. o przysługujących ulgach i dokument zatwierdzić. W tym roku usługa Twój e-PIT jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 znalazły się w niej trzy nowości: PIT-36L, PIT-28 i PIT-36.

Jak rozliczają się Podlasianie?

W pierwszych dwóch tygodniach kampanii PIT do podlaskich urzędów skarbowych wpłynęło ponad 137 tys. zeznań. To blisko 25 proc. wszystkich zeznań złożonych przed rokiem. Podatnicy zdecydowanie preferują elektroniczną formę przesyłania zeznań. 94 proc. wszystkich PITów Podlasian wpłynęło drogą elektroniczną.

Krajowa Administracja Skarbowa stara się jak najszybciej zwracać pieniądze tym podatnikom którzy nadpłacili podatek. Do podatników trafiły już ponad 94 mln zł. To jak szybko urząd skarbowy dokona nam zwrotu nadpłaty zależy przede wszystkim od sposobu rozliczenia się przez podatnika.

Osoby, które rozliczyły się w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje zwrot podatku otrzymają maksymalnie w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji. Dla porównania, w przypadku tradycyjnych papierowych PITów urząd skarbowy na zwrot nadpłaty ma trzy miesiące.

Aktualnie, zwroty podatku z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto podatników znacznie szybciej, nawet do kilku dni.

Pamiętaj o aktualizacji rachunku bankowego!

Jeżeli z Twojego zeznania podatkowego wynika nadpłata, to urząd skarbowy może dokonać jej zwrotu:

- na zgłoszony rachunek bankowy - warunkiem zwrotu jest wcześniejsze zgłoszenie jego numeru do organu podatkowego poprzez wskazanie w składanym zeznaniu albo zgłoszeniu aktualizacyjnym ZAP-3 (zwrot na rachunek nie generuje dodatkowych kosztów),
- przekazem pocztowym pomniejszonym o koszty jego dokonania.

Osoby z zagranicy rozliczające się w Polsce, które wykazały nadpłatę do zwrotu, aby ją otrzymać powinny wskazać w zeznaniu lub zgłosić organowi podatkowemu rachunek bankowy polski lub zagraniczny łącznie z kodem SWIFT ze wskazaniem waluty, w której prowadzony jest rachunek. Osoby wskazujące zagraniczny adres zamieszkania a nie posiadające żadnego rachunku bankowego powinny wskazać aktualny adres do doręczeń na terytorium RP, aby nadpłata mogła do nich dotrzeć przekazem pocztowym.

ms
24@bialystokonline.pl

890 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39