Jak sprawdzić, ile wyniesie nasza emerytura?

2021.09.07 14:40
Wiele osób, które niebawem przejdą na emeryturę chciałyby wcześniej dowiedzieć się – ile wyniesie ich świadczenie. Jak to zrobić?
Jak sprawdzić, ile wyniesie nasza emerytura?
Fot: pixabay.com

Gdzie można dowiedzieć się więcej o swojej emeryturze?

Wysokość świadczenia emerytalnego zastanawia przede wszystkim tych, którzy niebawem wybierają się na emeryturę. Zastanawiają się czy kwota będzie na tyle odpowiednia, że starczy im na tzw. "spokojna starość", czy lepiej może popracować nieco dłużej, by dostać później więcej pieniędzy. Przyszli emeryci, jeszcze przed zakończeniem aktywności zawodowej, mogą sprawdzić wysokość przysługującego im świadczenia.

- Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który znajduje się na stronie internetowej ZUS lub na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, można też skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce Zakładu – mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskiego.

Porozmawiać z doradcą można bezpośrednio w urzędzie lub zdalnie korzystając z e-wizyty.

- Niezależnie od tego, czy z naszym ekspertem będziemy rozmawiać online z domu czy na miejscu w placówce ZUS, ważne, aby podczas tego spotkania mieć przy sobie dokument tożsamości. Doradca na podstawie danych z konta ubezpieczonego wyliczy prognozowaną emeryturę. Ponadto, poza symulacją wysokości świadczenia, podpowie kiedy najkorzystniej na nie przejść, sprawdzi też, czy klient ma już wyliczony kapitał początkowy, który jest ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość przyszłego świadczenia – dodaje rzeczniczka.

Wysokość swojej emerytury można także poznać czytując się w "Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego", która rokrocznie jest udostępniana przez ZUS na profilu PUE ZUS.

- W tym elektronicznym zestawieniu znajduje się wysokość prognozowanej emerytury na moment osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat u mężczyzn, jak też dla kolejnych pięciu lat – wyjaśnia Krupicka.

Można też samodzielnie wyliczyć swoją przyszłą emeryturę. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego dostępnego na stronie internetowej www.zus.pl. o wprowadzeniu niezbędnych danych, kalkulator wyliczy nam hipotetyczną emeryturę. Podobny kalkulator znajduje się na profilu PUE, ale tam już w większości dane do wyliczenia przyszłego świadczenia pobierane są z systemu ZUS, z indywidualnego konta każdego ubezpieczonego

Kiedy składać wniosek o emeryturę?

Wniosek o emeryturę można składać w urzędzie nie wcześniej niż na miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego. Następnie ZUS oblicza i przyznaje emeryturę, jednak nie podejmuje jej wypłaty. Dlaczego otóż ty. prawo do świadczenia emerytalnego, to nie to samo, co prawo do jej pobierania. Można bowiem złożyć wniosek o przyznanie emerytury i dalej pracować. Wówczas ZUS wypłaci pieniądze dopiero po dostarczeniu przez klienta świadectwa pracy potwierdzające rozwiązanie stosunku pracy, w którym pozostawał bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury.

- System emerytalny w naszym kraju opiera się na prostej zasadzie: im dłużej pracujemy, tym wyższa będzie emerytura. Dzięki dłuższej pracy gromadzimy więcej środków na indywidualnym koncie emerytalnym i krótsza jest prognozowana średnia naszego życia, która jest brana pod uwagę, gdy już zdecydujemy się przejść na emeryturę. Te wszystkie składniki są bardzo ważne, bo emeryturę wyliczamy dzieląc sumę zwaloryzowanych składek i kapitału początkowy przez statystyczną średnią dalszą długość życia w momencie przejścia na emeryturę – mówi rzeczniczka.

Najwyższa emerytura w naszym regionie wynosi 16,1 tys. zł, który wniosek o emeryturę złożył w wieku 64 lat i 3 miesięcy . Warto podkreślić jednak, iż po przyznaniu świadczenia jeszcze długo pozostawał aktywny zawodowo i obecnie jego taż pracy obecnie wynosi 58 lat okresów składkowych i nieskładkowych.. każdy rok pracy przepracowany po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego to wyższa emerytura o około 8%

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1676 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39