Jaki był Białystok lat 90.? Słynna filmowa trylogia w Zmianie Klimatu

2020.06.08 07:56
"Hollywood Białystok", "Kartki" i "Białystok Underground" - dokumentalną trylogię o oddolnych inicjatywach kulturalnych Białegostoku lat 90. będzie można obejrzeć w Zmianie Klimatu. Pokazy odbędą się od 12 do 14 czerwca.
Jaki był Białystok lat 90.? Słynna filmowa trylogia w Zmianie Klimatu
Kadr z filmu "Hollywood Białystok"

Pierwszy tytuł "Hollywood Białystok" poświęcony jest środowisku filmowemu lat 90. W zamierzchłych czasach, gdy jeszcze nikt nie myślał nawet o Netflixie, a żeby obejrzeć dany film, trzeba go było wypożyczyć w wypożyczalni kaset VHS, nie jeden, lecz cała rzesza śmiałków postanowiła zamienić Białystok w wielką wytwórnię filmową. Piotr Krzywiec, Wojciech Koronkiewicz, Kobas Laksa i Cyjan to jedynie nieliczni przedstawiciele szalonego, podlaskiego ruchu filmowego, którego owocami są różne, dziwne twory. "Hollywood Białystok" to humorystyczna opowieść o kreacji i marzeniu, które spotkały na swojej drodze sprzyjające warunki technologiczne.

Drugim filmem są "Kartki". Czasopismo literackie "Kartki" znała cała literacka Polska. Jak być częścią twórczego środowiska i wspólnymi siłami wydawać czasopismo? "Kartki" miały przewodnika w postaci Bogdana Dudko, który potrafił uruchomić odpowiednie części składowe całego układu: proza Mirka Gryki, poezja Miry Łukszy, komiksy Mieto Legusa i dzieła wielu, wielu innych! Z czasem czasopismo stawało się coraz bardziej świadome swojego miejsca na świecie, starało się określać swoją tożsamość i nie bało się poświęcać czasu na refleksje w rodzaju: co znaczy "być Podlasianinem"? Czym jest Białystok dla mieszkańca Rybak czy Cisówki? "Kartki" to wzruszająca opowieść o przyjaźni i twórczej aktywności literackiej.

Wreszcie ostatni tytuł "Białystok Underground". Przed płytami CD muzyki słuchało się z kaset magnetofonowych i to właśnie za ich pośrednictwem spragnieni zachodniej kultury Białostoczanie zapoznawali się z owocami pracy tuzów scen metalowych, punkowych, hip-hopowych, reggae, elektroniki i wielu innych. W białostockim podziemiu równolegle rozgrywało się wiele niecodziennych inicjatyw: Dead Infection nadawali tytuły utworom przy pomocy słownika pojęć medycznych, Sanctus Iuda wcielali w życie filozofię DIY na Dobrej 12, Spejs Braders mieli najdłuższe dredy w Polsce, Białe Czarnuhy rapowały o kryminalnej historii osiedla Piasta, a na Białówny powstał legendarny klub Metro.

Pokazy odbędą się kolejno - 12, 13 i 14 czerwca. Początek o godz. 18.00.

Wstęp na pokazy odbędzie się na podstawie bezpłatnych zaproszeń. Rezerwacje możecie składać 3 drogami - email: koncertywzmianie@gmail.com, wiadomością na Facebooku do klubu Zmiana Klimatu oraz telefonicznie/smsowo pod numerem 506686986. W razie zainteresowania przekraczającego ilość miejsc Zmiana Klimatu uruchomi dodatkowe pokazy.

Zobacz też: Pokaz filmów Michała Krota w Zmianie Klimatu

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1566 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39