Jakich technologii medycznych potrzebują przyszłe mamy i lekarze w Polsce?

2023.02.23 13:19
Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku współtworzył I edycję konkursu Mother and Child Startup Challenge, w ramach którego powstał raport "Innowacje w procesie opieki nad pacjentką w ciąży".
Jakich technologii medycznych potrzebują przyszłe mamy i lekarze w Polsce?
Fot: Pixabay

5 czołowych szpitali położniczych w Polsce przygotowało pierwszy raport poświęcony nowoczesnym technologiom w opiece nad dziećmi i kobietami w ciąży. Jest on drogowskazem dla szpitali i otoczenia ochrony zdrowia, opartym na doświadczeniach i wnioskach organizatorów pierwszej edycji konkursu Mother and Child Startup Challenge (MCSC).

- Dzięki projektom takim jak Mother and Child Startup Challenge, który zainicjowaliśmy w Instytucie Matki i Dziecka, mam nadzieję, że innowacje wpierające kobietę w ciąży, np. zdalne monitorowanie tętna płodu, wpiszą się na stałe w ścieżkę prowadzenia ciąży. Ważne by popularyzować wykorzystanie technologii nie tylko w największych ośrodkach akademickich w Polsce, ale również w powiatowych i gminnych szpitalach, tak by zapewnić ten sam dostęp i standard opieki wszystkim pacjentkom – tłumaczył dr hab. n. med. Tadeusz Issat, prof. Instytutu Matki i Dziecka.

Konkurs MCSC był skierowany do start-upów i podmiotów tworzących najbardziej kreatywne innowacje produktowe lub procesowe, o istotnym znaczeniu dla pacjentów, jak i systemu opieki zdrowotnej, obejmujące szeroko rozumiane technologie medyczne. Główną nagrodą konkursu było wprowadzenie zwycięskich rozwiązań w 5 publicznych szpitalach, którymi są: Instytut Matki i Dziecka w Warszawie, Centrum Medyczne "Żelazna" w Warszawie, Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie oraz Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku.

Z kolei celem raportu jest popularyzowanie wykorzystania technologii nie tylko w największych ośrodkach akademickich w Polsce, ale również w powiatowych i gminnych szpitalach, tak by zapewnić ten sam dostęp i standard opieki wszystkim pacjentkom.

- Raport jest dobrym początkiem i otwarciem dialogu z decydentami systemu ochrony w celu lepszej opieki nad przyszłymi pokoleniami pacjentów – przekazał dr hab. n. med. Tadeusz Issat.

Główną rekomendacją autorów publikacji jest potrzeba wdrożeń innowacyjnych technologii w opiece nad pacjentką w ciąży oraz zwiększenie ich dostępności w ramach świadczeń finansowanych z budżetu państwa.

- W sytuacji braku na rynku kadr medycznych poszukiwanie rozwiązań technologicznych, które pozwoliłyby na zmniejszenie obciążenia pracą jest bardzo istotne. Szczególnie ważne są wszelkie rozwiązania związane z telemonitoringiem, które zwiększają bezpieczeństwo pacjentów. Ma to bardzo duże znaczenie np. w przypadku monitorowania ciąży zagrożonej. Umożliwia nadzór wielu pacjentek przez jedną osobę z personelu medycznego. Pacjentka czuje się wówczas bezpieczniej, wiedząc, że jest zdalnie nadzorowana - stwierdziła prof. dr hab. n. med. Anna Wasilewska, dyrektor UDSK w Białymstoku.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

905 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39