Jest lepiej. Gospodarka przyspiesza, firmy zwiększają inwestycje

2015.05.30 00:00
Główny Urząd Statystyczny podaje, iż PKB w pierwszym kwartale 2015 roku wzrósł o 3,6%. Wszystko to dzięki spożyciu, inwestycjom i eksportowi.
Jest lepiej. Gospodarka przyspiesza, firmy zwiększają inwestycje
Fot: pixabay.com

Okazuje się, że wzrost gospodarki byłby wyższy, gdyby nie spadek zapasów – o 11,9%.

- Rosnące zatrudnienie i wynagrodzenia wpłynęły na wyższą skłonność gospodarstw domowych do konsumpcji, która zaowocowała wyższym wzrostem spożycia indywidualnego – wyjaśnia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekonomistka Konfederacji Lewiatan. - Rosnący popyt konsumpcyjny i eksport doprowadził do zwiększenia i tak już wysokiego wykorzystania mocy wytwórczych. Skala tego popytu chyba zaskoczyła przedsiębiorstwa, o czym świadczy siła spadku zapasów – dodaje.

Aby dostosować się do rosnącego popytu, konieczne było skorzystanie z zapasów. To wiązało się z obowiązkiem podjęcia nowych inwestycji, bowiem są one w stanie wspierać podaż do 3 miesięcy. Dlatego gospodarka przyspieszyła. Jak uważa Starczewska-Krzysztoszek, w drugim kwartale tego roku czeka nas wzrost popytu na pracę oraz wyższe wynagrodzenia.

- Przedsiębiorcy muszą przyjąć, że w drugim i kolejnych kwartałach tego roku mogą mieć kłopoty z pozyskaniem pracowników o potrzebnych im kwalifikacjach i kompetencjach, m.in. specjalistów IT, specjalistów od logistyki, inżynierów, techników, energetyków – twierdzi ekonomistka.

Dlatego możemy się spodziewać wzrostu płac szczególnie w przypadku osób pracujących w tych branżach.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

1873 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39