Jest szansa na kolejne żłobki samorządowe. Zmiany w programie "Maluch plus"

2022.12.09 10:58
Już wiadomo, jakie są założenia nowej edycji programu "Maluch plus". Będzie sporo zmian.
Jest szansa na kolejne żłobki samorządowe. Zmiany w programie "Maluch plus"
Fot: pixabay.com

Program "Maluch plus" wystartował w 2011 r. Dzięki niemu gminy mogły się ubiegać o dofinansowanie do opieki nad dziećmi do lat 3. Teraz będzie to wyglądało trochę inaczej.

- Program Maluch+ będzie przechodził bardzo istotne zmiany. Przede wszystkim założono, by każda gmina na terenie naszego kraju mogła z niego korzystać. Dotychczas była taka zasada, że gminy same aplikowały do tego programu. Obecnie w zasadzie każda gmina będzie miała pulę pieniędzy do wykorzystania na utworzenie i otrzymanie miejsc opieki dla dzieci do lat 3. Opracowano algorytm, który zakłada, że głównymi kryteriami, które będą ważyły na potencjalnym przydziale środków, będzie m.in. rozwinięcie tej opieki, skonfrontowane z ilością takich dzieci w skali kraju, również istotną rolą będzie dochodowość gminy na jednego mieszkańca – mówi wojewoda Bohdan Paszkowski. - Jeśli jednostka samorządowa nie zdecyduje się na wykorzystanie przyznanych środków, to mogą skorzystać inne podmioty funkcjonujące na terenie tej gminy – dodaje.

Dotychczas program funkcjonował w rocznych cyklach. Co roku były ogłaszane poszczególne jego edycje. W tej chwili zakłada się, że będzie mógł być realizowany w cyklach trzyletnich. Da to samorządom możliwość rozplanowania różnych inwestycji na dłuższy czas. Gmina będzie mogła przeznaczyć pieniądze nie tylko na przebudowę czy remont budynku, ale też zakup oraz montaż wyposażenia.

Dzięki "Maluch plus" powstały nowe żłobki

Do tej pory dzięki programowi "Maluch plus gminy miały możliwość utworzenia placówek opieki dla dzieci do lat 3. W gminie Supraśl utworzono 2 takie placówki:

- W gminie Supraśl mamy 2 punkty żłobkowe, które powstały w ramach programu "Maluch Plus". Pierwszy powstał w Supraślu, był oddany do użytkowania w 2020 r., a żłobek w Sobolewie istnieje od kwietnia. Wybudowaliśmy ten obiekt, dzięki środkom rządowym, gdyby nie to, nie mielibyśmy szans, by taki punkt powstał – mówi burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. - W Sobolewie mamy 3 oddziały, w których przebywa 75 dzieci, w Supraślu są 2 oddziały. Rekrutacja, która się ostatnio odbyła pokazała, że dla około 50 dzieci brakuje miejsc w tej placówce. Rozważamy ewentualność stworzenia nowych oddziałów żłobkowych w Sobolewie, a być może jeden oddział dodatkowo w Supraślu – dodaje.

Dzięki zmianom więcej pieniędzy mogą otrzymać gminy, które mają większe zapotrzebowanie na zapewnienie opieki dla dzieci do lat 3.

- Program zakłada też, że dofinansowanie może być 100%. Dotychczas wymagany był wkład własny – mówi wojewoda.

Kolejna edycja programu ma być z wyższym budżetem niż w poprzednich latach.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

927 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39