Jest szansa, że sejmik ponownie zajmie się referendum ws. lotniska regionalnego

2015.07.10 00:00
W piątek (10.07) odbyła się rozprawa w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w Warszawie ws. skargi założonej przez inicjatorów referendum dotyczącego budowy lotniska w województwie podlaskim.
Jest szansa, że sejmik ponownie zajmie się referendum ws. lotniska regionalnego
Fot: pixabay.com

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że przekroczenie 30-dniowego terminu na rozpatrzenie wniosku o przeprowadzenie referendum lokalnego przez sejmik województwa jest niedopuszczalne. Jest to termin wiążący dla organu uchwałodawczego naszego województwa i należało go dotrzymać bez względu na inne okoliczności. Tym samym zapadła po tym terminie uchwała o odrzuceniu wniosku o przeprowadzenie referendum jest bezprzedmiotowa.

Naczelny Sąd Administracyjny skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

- Dzisiejszy wyrok jest znakiem, że przeprowadzenie referendum w przedmiocie budowy regionalnego portu lotniczego w województwie podlaskim nadal jest możliwe - komentuje Paweł Myszkowski, przedstawiciel komitetu referendalnego.

Pomysł organizacji referendum, w którym mieszkańcy mieliby odpowiedzieć, czy chcą budowy lotniska, narodził się jesienią. Zebrano odpowiednią ilość podpisów pod wnioskiem o organizację głosowania, jednak sejmik województwa nie zgodził się, by je przeprowadzono. Inicjatorzy referendum uchwałę sejmiku zaskarżyli do WSA. Gdy ten wydał niesatysfakcjonujący wyrok, zwrócili się do NSA.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1307 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39