Jesteś na kwarantannie lub w izolacji? ZUS sam się o tym dowie

2020.10.25 07:53
Od listopada wejdą nowe przepisy - ZUS będzie mógł samodzielnie pozyskiwać dane o osobach, które są w izolacji domowej lub na kwarantannie. Dzięki temu, będzie sprawniej wypłacać zasiłki chorobowe z tego tytułu.
Jesteś na kwarantannie lub w izolacji? ZUS sam się o tym dowie
Fot: Pixabay

Potrzebne do wypłaty zasiłków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) samodzielnie będzie pozyskiwać dane o osobach, które znajdują się na kwarantannie bądź w izolacji. Ma to służyć do sprawniejszej wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych.

- Kwarantanna czy izolacja to bardzo trudna sytuacja, w której znajduje się coraz więcej naszych klientów. Dlatego też Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam będzie pozyskiwać dane o osobach, które odbywają kwarantannę lub przebywają w izolacji domowej. ZUS będzie udostępniał te informacje płatnikom składek – mówi Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Dzięki temu rozwiązaniu, osoby objęte izolacją domową lub skierowane na kwarantannę nie będą musiały ubiegać się o wypłatę zasiłku ani dostarczać informacji od sanepidu do pracodawcy lub ZUS-u. Każda osoba, która ze względu na podejrzenie lub zakażanie koronawirusem, ma prawo do świadczenia chorobowego. Dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem w ZUS.

Dane z systemu

Aktualnie trwają prace nad narzędziem umożliwiającym pozyskiwane danych z sanepidu oraz prace legislacyjne, które umożliwią przekazywanie tych danych na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) płatnikom. Rozwiązanie to ma być wprowadzone już na początku listopada.

- Wcześniej do wypłaty zasiłków chorobowych i opiekuńczych w sytuacji gdy kwarantanna lub izolacja dotyczy dziecka, potrzebowaliśmy decyzji Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Teraz ZUS będzie samodzielnie pozyskiwać odpowiednie dane z systemu informatycznego Centrum e-Zdrowia czyli systemu EWP, w którym zapisywane są informacje o obowiązku kwarantanny i izolacji – dodaje rzeczniczka.

Pracownicy skierowani na kwarantannę lub izolacją domową powinni poinformować swojego pracodawcę o przyczynie nieobecności, np. telefonicznie lub mailowo. Po wejściu w życie przepisów, informację o kwarantannie będą dostępne również na profilu ubezpieczonego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
688 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39