Jeszcze można wykorzystać bon turystyczny. Czasu jednak zostało coraz mniej

2022.03.27 14:23
Cały czas można jeszcze wykorzystać bon turystyczny. Wiele z nich wciąż nie zostało aktywowanych.
Jeszcze można wykorzystać bon turystyczny. Czasu jednak zostało coraz mniej
Fot: pixabay.com

Cały czas można płacić bonem turystycznym

Bon turystyczny można było aktywować 1 sierpnia, jednak wiele osób wciąż tego nie zrobiła. W naszym regionie nie aktywowano jeszcze 37 tys. bonów. Warto się pospieszyć, bowiem czasu na ich wykorzystanie jest coraz mniej. Można nim płacić do września tego roku, później przepada.

- Bon turystyczny to 500 zł na jedno dziecko, a w przypadku dziecka z niepełnosprawnością 1000 zł. Przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500 plus
w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Bonem turystycznym można płacić m.in. za obóz dziecka, wycieczkę, weekendowy wyjazd oraz atrakcje. Istotne jest to, by płatność bonem za np. usługi hotelarskie miała miejsce w Polsce i by dany podmiot znajdował się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Obecnie w całym kraju znajduje się na niej 30 podmiotów turystycznych, w Podlaskiej – 527.

- Rodzice z naszego regionu, mimo tego, że w 70%. bon aktywowali, to jednak nie do końca z niego skorzystali. Do wykorzystania, choćby częściowego pozostało jeszcze w bonach ponad 52 mln zł. Na 122 tys. przygotowanych bonów, wykorzystanych co do złotówki jest jedynie 45 tys. Wciąż blisko 40 tys. bonów aktywowanych nie została wykorzystana w całości, a 30 proc., czyli 34 tys. bonów, nie zostało jeszcze aktywowanych – dodaje rzeczniczka.

Jak aktywować bon?

Bon można aktywować na Platformie Usług Elektronicznych w ZUS w zakładce "Ogólny". Następnie w menu bocznym należy wejść w zakładkę "Polski Bon Turystyczny" i później w "Mój bon". Po potwierdzeniu swoich danych i aktywacji bonu rodzic otrzymuje specjalny kod, który należy pokazać podmiotowi turystycznemu podczas dokonywania płatności. Warto wiedzieć, że każda płatność bonem jest potwierdzana przez kod autoryzacyjny wysłany w wiadomości SMS. Płatność nie musi być jednorazowa, bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania kwoty nie później niż do końca września tego roku. Do tego czasu trzeba zrealizować płatność bonem, jednak sama usługa może być zrealizowana nawet po tej dacie.

Dotychczas w całym kraju aktywowano 3,3 mln bonów na 4,3 przysługujących. Płatność przekroczyła 2,1 mln zł.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1579 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39