Juwenalia coraz bliżej. Znamy już większość wykonawców. Kto pojawi się na scenie?

2024.04.18 12:36
Chociaż organizatorzy tegorocznych Dni Kultury Studenckiej wciąż odkrywają karty, to większość artystów, którzy zagoszczą na białostockiej scenie, jest już znana.
Juwenalia coraz bliżej. Znamy już większość wykonawców. Kto pojawi się na scenie?
Fot: G. Chuczun

Juwenalia 2024 rokrocznie cieszą się dużym powodzeniem nie tylko wśród studentów, ale i wszystkich mieszkańców Białegostoku. W tym roku Dni Kultury Studenckiej odbędą się w dniach 17-18 maja. Najwięcej emocji budzą zawsze artyści, którzy występują podczas wydarzenia. Co prawda organizatorzy nie podali jeszcze wszystkich nazwisk, jednak większość jest już znana. Jedno jest pewne - każdy znajdzie coś dla siebie.

Jacy artyści zagoszczą na juwenaliowej scenie?

W tym roku podczas Białostockich Dni Kultury Studenckich jedną z głównych gwiazd, które pojawią się na scenie, będzie Kayah, czyli tak naprawdę Katarzyna Magda Rooijens z domu Szczot. Piosenkarka jest uznawana za jedną z najbardziej znanych polskich artystek, a jej muzyka łączy różnorodne gatunki, takie jak: pop, jazzy, folk, czy muzyka etniczna. Album, który nagrała wspólnie z Bregovićem jest uznawany za jedną z najlepiej sprzedawanych płyt w historii naszego kraju. Najpopularniejsze piosenki wokalistki to: "Testosteron", "Prawy do lewego", "Supermenka", "Śpij kochanie, śpij".Na scenie pojawi się też holenderski raper i producent muzyczny o polskich korzeniach - Mr. Polska. Muzyk znany jest z z wielu bardzo energicznych utworów z gatunku dancehall oraz hip-hop. Charakterystyczny styl sprawił, że artysta ma w Polsce spore grono fanów. Swoją popularność bez wątpienia zawdzięcza też medialnej osobowości i udziałowi w wielu różnych projektach i programach medialnych. 

Organizatorzy imprezy zaprosili w tym roku również do udziału w imprezie zespół comedy rockowy z Olsztyna o nazwie, którą zna (albo przynajmniej słyszał) prawie każdy - Łydka Grubasa. Największym przebojem, który był też jednym z hitów tegorocznych studniówek, jest "Rapapara", inne znane otwory grupy to: "Adelajda", "Ona mówi" oraz "ZUS". W 2019 r. zespół otrzymał  nagrodę Złotego Bączka na Przystanku Woodstok (obecnie Pol’and’Rock).W tym roku wiele powodów do radości będą mieli fani hip-hopu, ponieważ podczas Dni Kultury Studenckich w Białymstoku zagości również Żabson, jeden z najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku w naszym kraju. Artysta znany jest z prostych, aczkolwiek mocnych przekazów. Jego utwory są wyświetlane na YouTube dziesiątki milionów razy, o takich zasięgach marzy pawie każdy wykonawca.

Podczas juwenaliów można będzie też potańczyć w rytm piosenek zespołu Enej. Zespół grający muzykę z pogranicza folka, rocka i punku wiele lat temu skradł serca Polaków, którzy uwielbiają bawić się i słuchać takich utworów, jak "Skrzydlate ręce", "Radio Hello", czy "Symetryczno-Liryczna". Występy grupy są zawsze przepełnione pozytywną energią, dzięki czemu na ich koncertach goszczą prawdziwe tłumy.Będzie też coś dla miłośników góralskich rytmów. W maju do Białegostoku przybędzie Golec uOrkiestra. Nie ma chyba w naszym kraju osoby, która nie znałaby Pawła i Łukasza Golców, którzy łączą brzmienia muzyki ludowej ze współczesnymi gatunkami, takimi jak blues, czy jazz. Grupa od 1998 roku cieszy się niesłabnącą popularnością i wciąż tworzy piosenki, które trafiają na listy przebojów.

Wiele osób z pewnością nie może doczekać się występu Smolastego. Norbert Smoliński tworzy kawałki z pogranicza R&B, hip-hopu, a także popu. Ostatnio stało się o nim bardzo głośno za sprawą duetu z Dodą. Artysta nagrał wraz z wokalistką utwór "Nim Zajdzie Słońce", który stał się jednym z największych hitów ostatnich miesięcy. Smolasty nagrał też wiele innych przebojów, np. "Papito", czy "Duże Oczy". Jak sam zapewnia, chce tworzyć oryginalną muzykę, wysokiej jakości, która będzie przy tym miała charakter rozrywkowy.Na kampusie pojawi się w maju także Michał Anioł, którego należy zaliczyć bez wątpienia do najciekawszych postaci polskiej sceny muzycznej. Zadebiutował zaledwie 3 lata temu albumem "U" i od tego momentu jego kariera ruszyła z impetem. W 2023 r. światło dzienne ujrzał jego album "toniemichał". 

Wielu fanów Dżemu pewnie już nie może się doczekać maja, gdyż na juwenaliach pojawi się również ten zespół. Istniejąca od 1973 r. grupa powstała za sprawą braci Benedykta i Adama Otrębów przez lata nagrała niezliczoną ilość hitów, którą uwielbia zarówno młode, jak i starsze pokolenie. Zespół umiejętnie połączył rocka, bluesa, reggae i country. Miał okazję grywać na jeden scenie z AC/C, Rolling Stonesami czy Claptonem. Ich występy zawsze wzbudzają mnóstwo emocji, zapewne tak będzie i w Białymstoku!Kolejnym "ujawnionym" przez organizatorów Dni Kultury Studenckiej artystą jest Guzior, czyli Mateusz Bluza. To polski raper, który działa na polskim rynku muzycznym od 2012 r. Mówi się o nim, że jest jednym z największych talentów na rapowej scenie muzycznej. Jego utwory na YouTube mają w sumie kilkaset milionów wyświetleń. Guzior może pochwalić się dwoma diamentowymi płytami za single Fala oraz Blueberry.

Ostatnia szansa, by kupić karnet w niższej cenie

Od lutego trwa sprzedaż karnetów. Bilet na dwa dni koncertów kosztuje 90 zł, wstęp na pojedynczy koncert – 50 zł.  Ci, którzy chcą kupić wejściówki, muszą się pospieszyć, ponieważ taka cena obowiązuje do 19 kwietnia do godz. 23.59. Później zainteresowani udziałem w koncertach będą musieli zapłacić więcej. Karnety można kupować na stronie internetowej Juwenalia Białystok.

Chociaż do Dni Kultury Studenckiej jeszcze trochę czasu, organizatorzy zachęcają już teraz do udziału w wydarzeniach towarzyszących, które przygotowują. W najbliższy weekend obędzie się „juwenaliowa olimpiada” oraz "juwenaliowe planszówkalia". Za tydzień można wziąć zaś udział w "juwenaliowej puppy jodze". 

Redakcja JK
24@bialystokonline.pl

1573 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39