Już ponad milion osób złożyło wnioski w programie "Rodzina 500 plus"

2016.04.12 10:05
Już w pierwszym tygodniu trwania programu złożono milion wniosków o przyznanie świadczenia 500 zł na dziecko.
Już ponad milion osób złożyło wnioski w programie "Rodzina 500 plus"
Fot: pixabay.com

Ogromne zainteresowanie programem

- Dobre wieści - złożono już ponad milion wniosków o #Rodzina500plus w urzędach oraz on-line - poinformowała na swoim profilu na twitterze Elżbieta Rafalska, minister pracy, rodziny i polityki społecznej.

Program cieszy się ogromną popularnością także na Podlasiu. Tu w ciągu pierwszych 6 dni formularze złożyło ponad 6 tys. osób. Szacuje się, że w gminie Białystok pieniądze zostaną przyznane około 13,5 tys. rodzin. 6 kwietnia pierwszy białostoczanin otrzymał już 500 zł na dziecko (więcej: Program "Rodzina 500 plus". Pierwsze pieniądze już przyznane).

W Białymstoku powstało mnóstwo punktów, gdzie można składać wnioski o przyznanie świadczenia. Formularze są też dostępne na pocztach (zobacz: Program "Rodzina 500 plus". Wnioski można będzie składać też na poczcie) oraz w niektórych bankach.

- Do naszego Banku przez tydzień napłynęło blisko 100 tys. wniosków. Najwięcej oczywiście zostało złożonych już pierwszego dnia, czyli w piątek 1 kwietnia. Natomiast cały czas mamy napływ wniosków w programie Rodzina 500 plus - mówi Łukasz Świerżewski, dyrektor Departamentu Komunikacji Korporacyjnej PKO Banku Polskiego. - Po zalogowaniu do systemu klient może znaleźć zakładkę wniosek w programie Rodzina 500 plus i ten wniosek będzie już częściowo wypełniony - dodaje.

Jak wynika z danych resortu, większość osób składa wnioski papierowe (około 730 tys.), są też jednak tacy, którzy wolą to zrobić w formie elektronicznej (około 280 tys. osób).

Uwaga na błędy

W wielu wnioskach pojawiają się błędy, co wydłuża cały proces przyznania pieniędzy. Badania wskazują, że najczęściej zapominamy wpisać numer PESEL dzieci, nie podajemy informacji o pierwszym dziecku oraz nie wypełniamy dokładnie danych teleadresowych. Na takie same błędy uwrażliwiał podczas konferencji wicedyrektor miejskiego ośrodka pomocy rodzinie w Białymstoku, podkreślając, że wynikają one raczej z roztargnienia, niż z braku wiedzy. Na formularzu wszystko jest bowiem dokładnie opisane i wyjaśnione.

O 500 zł na dziecko mogą się ubiegać rodzice na drugie i kolejne dziecko (bez względu na osiągnięte dochody). W niektórych przypadkach świadczenie można już otrzymać na pierwszego potomka – jeśli nie przekracza się progu dochodowego 800 zł na osobę (lub 1200 zł na osobę, jeśli jedno z dzieci jest niepełnosprawne).

Przypomina się, że w składanym wniosku wykazujemy dochód za 2014 rok. Jeśli się on zmienił, to należy do niego dołączyć zaświadczenie o wysokości utraconego dochodu.
Wniosek złożony przez pierwsze 3 miesiące (od kwietnia do czerwca) pozwala na otrzymanie świadczenia wstecz z wyrównaniem do kwietnia. W kolejnych miesiącach kwota 500 zł będzie wypłacana od miesiąca złożenia wniosku.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1252 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39