"Już za parę dni, za dni parę, wezmę plecak swój i gitarę...". Koniec roku szkolnego

2015.06.26 00:00
W piątek (26.06) w szkołach po raz ostatni przed wakacjami zabrzmiał dzwonek. Przez najbliższe dwa miesiące nie będzie wołał uczniów na kolejne lekcje.
"Już za parę dni, za dni parę, wezmę plecak swój i gitarę...". Koniec roku szkolnego
Fot: JK

"Pożegnania kilka słów"

Elegancko ubrani uczniowie i uczennice, rodzice i nauczyciele. Przed szkołami tłumy żegnającej się młodzieży. Niektórzy nie kryją łez wzruszenia, inni zaś śmieją się do rozpuku zadowoleni, że czeka ich kilkumiesięczny odpoczynek.

- Kończy się rok szkolny, zaczynają się wakacje, przygoda. Dzieci są szczęśliwe, szczególnie, że pogoda za oknem też dopisuje – mówi Edyta Hakłaburda, dyrektor białostockiego Publicznego Gimnazjum nr 2 im. 42. Pułku Piechoty.

Najlepsi uczniowie jak zawsze na zakończenie roku otrzymują nagrody. Dawniej były to tylko dyplomy, ewentualnie książki.

- Na zakończenie roku szkolnego dzieci otrzymały m.in. książki, bony upominkowe do Empiku. Dziewięciu uczniów dostało też stypendia naukowe za najwyższą średnią – informuje dyrektor PG nr 2.

Wakacyjne plany

Dwa miesiące wakacji trzeba jakoś zagospodarować. Pomysły na spędzenie wolnego czasu są bardzo różne.

- Dzieci opowiadają o planach wakacyjnych swoim wychowawcom. Zazwyczaj są to obozy, wyjazdy z rodzicami, do dziadków, wycieczki zorganizowane, pomysły są naprawdę różne – mówi dyrektor gimnazjum.

Inne plany ma starsza młodzież. Tu część uczniów planuje wyjazdy w celach nie rozrywkowych – a zarobkowych. Jak sami mówią, dwa miesiące wakacji to doskonała okazja, by sobie "dorobić".

- Planuję jechać do Gdańska do siostry i pomóc jej w restauracji. Połączę więc wakacje z pracą – mówi Ola, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. - Niektóre moje koleżanki także planują pracować w wakacje, a najwięcej osób chce pracować w lipcu i w sierpniu pojechać gdzieś odpocząć – dodaje.

Wakacyjna przerwa potrwa tradycyjnie do 1 września.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl
1819 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39