Kalendarz szkolny. Sprawdzamy, kiedy wypadają dni wolne i egzaminy

2015.09.04 00:00
We wtorek w szkołach znów zadzwonił dzwonek. Uczniowie 1 września rozpoczęli nowy rok szkolny. Do czerwca będą mieli ponad 40 dni wolnych. Sprawdzamy też terminy najważniejszych egzaminów.
Kalendarz szkolny. Sprawdzamy, kiedy wypadają dni wolne i egzaminy
Fot: pixabay.com

Przed kilkoma dniami w Białymstoku naukę rozpoczęło ponad 40 tys. uczniów. Po raz pierwszy w ławkach obowiązkowo zasiadły 6-latki.

Uczniowie będą mieli kilkadziesiąt dni wolnych w roku szkolnym

Najbliższy dzień wolny czeka na uczniów 14 października, wówczas przypada Dzień Edukacji Narodowej, który powszechnie znany jest jako dzień nauczyciela.

W tym roku uczniowie nie mają wolnego 1 listopada w Dniu Wszystkich Świętych, bowiem święto, podczas którego odwiedzamy groby bliskich, w tym roku przypada w niedzielę.

Na dłuższą przerwę od nauki uczniowie będą musieli trochę poczekać. Ferie świąteczne związane z Bożym Narodzeniem i Nowym Rokiem rozpoczną się 23 grudnia i potrwają do 3 stycznia.

6 stycznia będzie kolejny wolny dzień - Święto Trzech Króli.

Dzieci wrócą jednak do szkoły na niespełna 3 tygodnie, bowiem w tym roku szkolnym w województwie podlaskim ferie zimowe wypadają 25 stycznia i potrwają do 7 lutego.

Kolejna przerwa świąteczna, związana z Wielkanocą, będzie w dniach 24-29 marca.

18-20 kwietnia w egzamin napiszą uczniowie klas trzecich gimnazjum. Pierwszego dnia zmierzą się z zadaniami humanistycznymi, następnie napiszą test matematyczno-przyrodniczy, a na końcu zostanie zweryfikowana ich wiedza z języka obcego nowożytnego. Drugi termin, dla uczniów, którzy z jakichś powodów nie stawią się na egzaminie, zaplanowano na 2 czerwca. Pełnoletni gimnazjaliści, którzy zakończyli naukę w semestrze zimowym, egzamin gimnazjalny napiszą w dniach 12-14 stycznia.

Egzamin szóstoklasisty, który kończy edukację w szkołach podstawowych, odbędzie się 25 kwietnia. Ci, którzy z różnych powodów nie będą mogli napisać tego dnia testu, zrobią to 2 czerwca.

29 kwietnia maturzyści zakończą rok szkolny, by przez kilka najbliższych dni móc skupić się na przygotowaniu do egzaminu dojrzałości.

Po majówce ruszają matury

Uczniowie będą mieli też wolne podczas tzw. "majówki". Święto Pracy 1 maja przypada w 2016 roku w niedzielę, więc uczniowie nie zyskują dodatkowego wolnego. Do szkoły nie będą musieli iść 3 maja, kiedy jest obchodzone Święto Konstytucji 3 Maja.

Matury w 2016 roku będą trwały od 4 do 17 maja. Wówczas uczniowie zmierzą się z egzaminami zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej. Na początku maja jak zawsze odbędzie się matura pisemna z przedmiotów obowiązkowych - j. polskiego, matematyki i j. angielskiego. Później uczniowie napiszą sprawdziany z pozostałych przedmiotów. Jeśli komuś się nie powiedzie, będzie mógł napisać maturę w terminie poprawkowym: 23-26 sierpnia. Egzamin dojrzałości można pisać ponownie, gdy nie zdało się jednego przedmiotu (w części ustnej bądź pisemnej).

Wolny dzień czeka jeszcze uczniów 23 czerwca, wówczas przypada Boże Ciało. Dzień później odbędzie się zakończenie roku szkolnego i znowu rozpoczną się wakacje.

W tym roku na uczniów czeka wiele zmian, zobacz: W szkolnych murach znów zadzwoni dzwonek – koniec wakacji. Na uczniów czekają zmiany

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

850 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39