Kamienica zostanie opakowana. Nowa instalacja w mieście

2015.08.26 00:00
W przestrzeni miasta powstanie instalacja "Bialystoker". Projekt polega na opakowaniu pożydowskiej, niezamieszkałej obecnie kamienicy przy ul. Młynowej 2 w banery z nadrukowanymi archiwalnymi fotografiami żydowskich mieszkańców miasta.
Kamienica zostanie opakowana. Nowa instalacja w mieście
Fot: materiały organizatora

Będą to portrety z książki "Bialystok. Photo album of a renowned city and it's jews the world over", wydanej w Nowym Jorku w 1951 roku przez Davida Sohna, który, mimo że większość życia spędził w Stanach, do końca nazywał siebie "Bialystokerem". Zawiera ona około 1200 zdjęć, które Sohn zebrał z rozrzuconych po całym świecie diaspor, w tym większość to portrety dawnych żydowskich mieszkańców Białegostoku: rabinów i syjonistów, kramarzy i kantorów, robotnic i artystów itd. Brama kamienicy tworzy kilkumetrowy tunel, który zostanie wyklejony żydowskimi gazetami i afiszami z przedwojennego Białegostoku.

Kamienica, na której zostaną umieszczone banery, znajduje się pomiędzy jedną z trzech zachowanych w Białymstoku synagog a nieistniejącym najstarszym kirkutem, w dawnej dzielnicy żydowskiej zwanej Chanajkami.

Organizatorem i realizatorem projektu jest Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej WIDOK. Instalacja powstanie w ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Można ją będzie obejrzeć 28 sierpnia o godz. 19.30.

Program: Wschód Kultury/Inny Wymiar

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1169 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39