"Karnawał kontra post" - to hasło Festiwalu "Barokowe Ogrody Sztuki"

2023.06.06 15:56
Przed nami kolejna już edycja Festiwalu "Barokowe Ogrody Sztuki". Wydarzenie odbędzie się od 16 do 18 czerwca głównie w jednej z bardziej malowniczych przestrzeni miasta, mianowicie na terenie ogrodów Pałacu Branickich.
"Karnawał kontra post" -  to hasło Festiwalu "Barokowe Ogrody Sztuki"
Fot: Sebastian Dudek
Scena ze spektaklu "Pan Molier prosi do tańca"

Festiwal "Barokowe Ogrody Sztuki" to spotkania ze znakomitymi artystami. To kilka dni wypełnionych wykładami, warsztatami, koncertami i inscenizacjami.

- Miasto Białystok, a w szczególności Dom Kultury "Śródmieście" zapraszają na wyjątkowe wydarzenie na mapie kulturalnych imprez w naszym mieście, po raz szósty mamy przyjemność organizować Festiwal "Barokowe Ogrody Sztuki", który odbędzie się w najpiękniejszym miejscu na terenie miasta, w ogrodach Pałacu Branickich, ale również w siedzibie Domu Kultury "Śródmieście" – mówił zastępca prezydenta Białegostoku, Przemysław Tuchliński. - W weekend od 16 do 18 czerwca odbędzie się bardzo dużo wydarzeń kulturalnych. Barok nierozerwalnie łączy się z Białymstokiem, z Pałacem Branickich. Jest to epoka, w której wszystko się tutaj kształtowało. Chcemy pokazywać elementy sztuki, kultury, dziedzictwa narodowego – to dzisiaj kształtuje naszą tożsamość – dodał Tuchliński.

W tym roku hasłem przewodnim Festiwalu jest "Karnawał kontra post".

- W tym roku przewrotnie podtytuł Festiwalu brzmi "Karnawał kontra post". A dlaczego? Bo ludzka natura ma to do siebie, że lubi bardziej karnawał, mniej post. Stąd więcej karnawału w programie. Na pewno uczestnicy będą usatysfakcjonowani jeśli chodzi o wykłady – zachęcał dyrektor Domu Kultury "Śródmieście" Wojciech Bokłago.

Odbędzie się wykład na temat komunikacji towarzyskiej w baroku, a także wykład o tym, jak Klemens Branicki stał się kolekcjonerem dzieł sztuki.

- Festiwalowi towarzyszą spektakularne działania, koncentrujące się na muzyce i obrazie. W tym roku odbędzie się wyjątkowy koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal. W programie koncertu znalazły się utwory Vivaldiego, Bacha. Temu wydarzeniu będzie towarzyszył mapping, przygotowany przez Sebastiana Łukaszuka na budynku Pałacyku Gościnnego – zaznaczył Bokłago.

Na otwarcie Festiwalu w piątek (16.06) o godz. 21:00 odbędzie się inscenizacja muzyczno-taneczna, która będzie składać się z trzech części.

- Pierwsza część to "W karnawałowym kuligu" i będzie nawiązywać do staropolskich tradycji przejażdżek saniami w okresie karnawału. Choreografię do tej części ułożył Dariusz Brojek. Druga część to "Post". Tajemnicza postać przerywa karnawałową zabawę, zmusza do zaprzestania tańców, a skłania do zastanowienia się nad własnymi słabościami. Pantomimę do tej części ułożył Krzysztof Antkowiak. Natomiast w trzeciej części wracamy do karnawału, do zabawy, tańców, będzie to "Święto Bachusa" – odrodzenie życia po okresie postu. Wszystko odbędzie się przy towarzyszeniu muzyki z XVII i XVIII wieku – powiedziała Helena Szukalska z Domu Kultury "Śródmieście".

Zapoznaj się ze szczegółowym programem.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1171 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39