Karolina Kaczorowska na promocji książki poświęconej ostatniemu prezydentowi II RP

2011.05.12 00:00
Karolina Kaczorowska, żona tragicznie zmarłego pod Smoleńskiem Ryszarda Kaczorowskiego, wzięła udział w promocji książki poświęconej "prezydentowi Polaków".
Karolina Kaczorowska na promocji książki poświęconej ostatniemu prezydentowi II RP
Fot: Ewelina Sadowska
Karolina Kaczorowska podpisywała album "Ryszard Kaczorowski. Prezydent Polaków"

Karolina Kaczorowska gościła na Uniwersytecie w Białymstoku podczas spotkania promocyjnego książki "Ryszard Kaczorowski. Prezydent Polaków". Wypowiedziała się na temat kilku wątków i fotografii z publikacji oraz podpisała albumy. Towarzyszyła jej siostra cioteczna zmarłego męża - Grażyna Pikulska.

- Czuję się jakby trochę strażnikiem pamięci o panie prezydencie - mówi historyk Adam Dobroński, autor najnowszej publikacji prezentującej osobę Ryszarda Kaczorowskiego. - Miałem to szczęście życiowe, że mogłem być bardzo często przy panie prezydencie i słuchać opowieści o jego drodze życiowej, o tym co działo się w "polskim Londynie" - dodaje Dobroński.

Ryszarda Kaczorowskiego przedstawia wydany w ubiegłym miesiącu album "Ryszard Kaczorowski. Prezydent Polaków". Ukazuje on jego lata dziecięce i młodzieńcze w Białymstoku, potem losy w harcerstwie, na Syberii, w wojsku, na emigracji, aż do śmierci. Główna część książki to wspaniałe zdjęcia, często nigdy wcześniej nie publikowane: prezydenta w otoczeniu rodziny, współpracowników, ważnych osobistości, wszystkie opatrzone są komentarzem historyka.

- Są jeszcze wątki do zbadania - zaznacza Adam Dobroński mówiąc o swojej pracy nad książką. Sugerował jednocześnie, że to Uniwersytet w Białymstoku powinien zająć się nie tylko postacią Ryszarda Kaczorowskiego, ale również polską emigracją powojenną w Londynie. Z naszego regionu pochodził bowiem nie tylko ostatni prezydent RP na uchodźstwie, ale również ostatni premier, Edward Szczepanik. To profesor UwB - Andrzej Stelmachowski stworzył scenariusz uroczystości przekazania insygniów prezydenckich przez Kaczorowskiego Lechowi Wałęsie na Zamku Królewskim.

- Pani, pan prezydent kreowali nasz uniwersytet, w jakiś sposób kreowali tożsamość - również zwracał się do Karoliny Kaczorowskiej rektor uczelni, Jerzy Nikitorowicz.

Karolina Kaczorowska, podobnie jak mąż, w czasie II wojny światowej trafiła na Syberię. Po ewakuacji zamieszkała w Anglii, gdzie pracowała jako nauczycielka, była zaangażowana w działalność harcerską i charytatywną.

E.S.

1278 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39