KAS nie próżnuje. Urzędnicy wystawili ponad 50 tys. mandatów na łączną kwotę 35 mln zł

2022.08.11 10:36
W pierwszej połowie tego roku organy KAS nałożyły prawie 20% więcej mandatów za wykroczenia skarbowe. W sumie podatnicy mają do zapłacenia 35 mln zł kar.
KAS nie próżnuje. Urzędnicy wystawili ponad 50 tys. mandatów na łączną kwotę 35 mln zł
Fot: Podlaska KAS

Przez pierwsze półrocze organy KAS nałożyły łącznie 50 203 mandaty karne za wykroczenia skarbowe i wykroczenia. Jest to dokładnie o 189,4% więcej niż w analogicznym okresie minionego roku, kiedy wystawiono 42 036 mandatów.

– Wzrost rdr. może wskazywać zarówno na błędy podatników lub niestosowanie się do przepisów prawa podatkowego bądź błędną interpretację przepisów, jak i wyższą skuteczność organów KAS, a także – co gorsza – na łatanie dziur w budżecie. Ciężko tutaj określić główną przyczynę, ale jedną z najważniejszych będą spory z organami podatkowymi ze względu na odmienne interpretacje przepisów. Mamy bowiem coraz większy stopień komplikacji prawa podatkowego, przez co podatnikom coraz ciężej się poruszać w przepisach – komentuje doradca podatkowy Ewa Flor.

W tym roku najwięcej mandatów urzędnicy KAS wystawili w Warszawie 8 769 (w I połowie 2021 r. – 6 905), na drugim miejscu znalazł się Lublin – 8435 (w poprzednim roku 8189), Katowice – 3384 (rok temu 2999), Rzeszów – 3257 (wcześniej 3111) i Białystok – 3084 (rok temu (2351). Najmniej takich przypadków odnotowano w Opolu (954), Kielcach (1135) i Olsztynie (1246. W trzech Izbach Administracji Skarbowej odnotowano spadek liczby nałożonych mandatów, było tak w Opolu, Łodzi i Zielonej Górze.

– Część Izb Administracji Skarbowej z największą liczbą nałożonych mandatów jest z miast położonych niedaleko granicy. One mają w zasięgu terytorialnym obszary graniczne, co może wpływać na statystyki wykroczeń i przestępstw, np. związanych ze znakami akcyzy czy cłami. Natomiast IAS-y z najmniejszą liczbą nałożonych mandatów oraz ze spadkami w tym zakresie to obszary o mniejszym zasięgu terytorialnym, gdzie jest też fizycznie mniej podatników – dodaje Ewa Flor.

mandaty na łączną kwotę ponad 35 mln zł

Przez pierwsze półrocze wystawiono mandaty karne za wykroczenia skarbowe i wykroczenia na łączną kwotę blisko 35,6 mln zł. To o 59,9% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, kiedy opiewały na ok. 22,3 mln zł.

– Oczywiście wzrost kwoty wystawianych mandatów za wykroczenia skarbowe i wykroczenia może oznaczać szukanie dodatkowych środków do budżetu państwa. Od wielu lat obserwujemy zaostrzenie kursu w tym kierunku. W mojej ocenie, w najbliższym czasie nic się nie zmieni, a nawet może się pogorszyć – zaznacza doradca podatkowy Natalia Stoch-Mika.

Zestawienie z najwyższymi łącznymi kwotami mandatów karnych za wykroczenia skarbowe i wykroczenia otwiera IAS w Warszawie – 6,9 mln zł (I poł. 2021 roku – 4,1 mln zł). Dalej widać Lublin – 4,3 mln zł (analogiczny okres ub. r. – 3,2 mln zł), Białystok – 3,7 mln zł (blisko 2,3 mln zł), Na końcu tej listy znajdują się: Opole – niespełna 515 tys. zł (I poł. 2021 roku – 371 tys. zł), Kielce – 683 tys. zł (383 tys. zł) i Olsztyn – 690 tys. zł (389 tys. zł).

– Warszawa jest administracyjnie największym obszarem. Na nim działa wiele firm narażonych na pomyłki. To przekłada się na liczbę wystawianych mandatów za wykroczenia skarbowe i wykroczenia, a także łączną kwotę za tego typu zdarzenia – podkreśla Natalia Stoch-Mika.

Średnia wysokość mandatu to nieco ponad 700 zł

Średnia kwota nałożonych mandatów wyniosła 709 zł, to o 33,9% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (wówczas kwota wyniosła 529,46 zł).

– Średnia kwota mandatu stała się wyższa poprzez podwyżkę stawek dziennych za sprawą podniesienia płacy minimalnej. Nie można twierdzić, że świadczy to o zaostrzeniu kursu przez organy KAS czy o wzroście nielegalnych procederów przez podatników. Minimalny mandat wynosi 310 zł, a maksymalny – 15 050 zł przy wykroczeniu skarbowym, a więc średnie są relatywnie niewielkie – podkreśla Ewa Flor.

Podatnicy, którzy rzetelnie rozliczają się z urzędem nie powinni się jednak obawiać żadnych kar. Eksperci zalecają, by w razie jakichkolwiek wątpliwości korzystali z pomocy np. doradców podatkowych.

– W drugiej połowie roku należy spodziewać się podobnego wzrostu. liczby wystawionych przez organy KAS mandatów karnych za wykroczenia skarbowe i wykroczenia. Prawdopodobnie w podobnym stosunku jak ostatnio wzrośnie łączna kwota ww. kar. By nie zostać ukaranym, podatnik powinien przede wszystkim dopełniać swoich obowiązków w ustawowych terminach lub ze względu na niejasność i skomplikowanie prawa podatkowego skonsultować się z doradcą podatkowym. A jeśli już dojdzie do zaniedbań, to należy współpracować z organami podatkowymi lub np. złożyć czynny żal – podsumowuje doradca podatkowy Ewa Flor.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

645 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39