Kiedyś był największy w Polsce. Dziś pamięć o nim jest wznawiana

2023.08.03 09:27
Rozpoczął się projekt, którego tematem jest białostocka PRL-owska fabryka włókiennicza. Nosi tytuł "Fasty moje życie" i skupia się na tkaninach, starając się dać im drugie życie, a powstaje dzięki Fundacji DOM.
Kiedyś był największy w Polsce. Dziś pamięć o nim jest wznawiana
Fot: Materiały prasowe

Białystok przez blisko 50 lat było domem dla jednego z największych zakładów włókienniczych w Polsce Ludowej - Białostockich Zakładów Przemysłu Bawełnianego Fasty. Ten gigantyczny kombinat odgrywał kluczową rolę w gospodarce miasta i zatrudniał ponad 35 tys. osób, które stanowiły ważną siłę roboczą w tym regionie.

Choć zakład został już dawno zamknięty, jego dziedzictwo wciąż żyje w wielu domach białostoczan. Skrawki tkanin, ubrania uszyte z fastowskich materiałów, zdjęcia, medale, odznaki i inne pamiątkowe wyroby pozostają nie tylko jako osobiste wspomnienia pracowników i ich rodzin, ale także jako świadectwo rozwoju miasta i branży włókienniczej.

Fundacja DOM we współpracy ze Stowarzyszeniem Edukacji Kulturalnej Widok od 2019 roku prowadzi projekt badawczy, który ma na celu odkrycie historii Białostockich Zakładów Przemysłu Bawełnianego Fasty. Dzięki ich staraniom udało się zgromadzić ponad 2 tys. wzorników tkanin produkowanych przez kombinat, pochodzących głównie z lat 60., 70. i 80. XX wieku. Wśród nich znajdują się różnorodne materiały, a także charakterystyczna dla Fast kratka.

Projekt "Fasty moje życie" ma również ważny cel społeczny - wskrzeszenie pamięci o tej ważnej części historii miasta oraz ukazanie wartości i znaczenia twórczości Fastów dla dzisiejszego pokolenia. Dzięki tej inicjatywie, Białystok może ponownie pochwalić się swoją historyczną tożsamością jako centrum włókienniczego przemysłu.

W ramach projektu wybrano 30 flagowych fastowskich tkanin, które mają zostać zdigitalizowane i dokładnie opisane. Kolejnym etapem będzie przeniesienie tych wzorów do świata sztuki i designu za pomocą warsztatów z artystkami. Dzięki temu materiały, które od lat tkwiły w zapomnieniu, zyskają nowe życie. Fundacja DOM planuje zaangażować około 50 byłych pracowników i pracownic kombinatu w te działania projektowe. W planach jest także potańcówka nawiązującą do Bali Włókniarza, kultywowanych w Fastach za PRL-u. Projekt potrwa od maja br. do września 2024 roku.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1595 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39