Kierowcy będą mogli sprawdzić punkty karne on-line

2015.06.14 00:00
Rząd przyjął już projekt nowelizacji ustawy o ruchu drogowym. Wkrótce pojawią się nowe e-usługi. Kierowcy będą mogli na przykład sprawdzić punkty karne w Internecie.
Kierowcy będą mogli sprawdzić punkty karne on-line
Fot: pixabay.com

Zgodnie z nowymi przepisami, kierowcy uzyskają dostęp online do własnych danych osobowych oraz wgląd w nałożone kary, w tym sprawdzenie ilości posiadanych aktualnie punktów karnych. Ponadto dodatkowymi funkcjami będą e-usługi "Mój pojazd" oraz "Sprawdź szkołę jazdy". Dzięki pierwszej z nich, właściciele będą mogli sprawdzić w internecie informacje na temat swojego pojazdu. Druga z e-usług będzie pomocna dla przyszłych kierowców. Będą tam oceniane zarówno szkoły jazdy, jak i instruktorzy.

Przypomnijmy, że nie są to pierwsze e-usługi, jakie uruchomiło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Od czerwca zeszłego roku w Internecie możemy bezpłatnie sprawdzić informacje o używanych samochodach i autobusach. "Historia Pojazdu" - to e-usługa, gdzie możemy szybko sprawdzić podstawowe informacje o samochodach, które są zarejestrowane na terytorium Rzeczypospolitej. To dobra opcja dla osób poszukujących samochodu na rynku wtórnym. Znajdują się tutaj dane na temat ważności ubezpieczenia OC, które jest w Polsce obowiązkowe, oraz to, czy badania techniczne były regularnie przeprowadzane. Sprawdzimy również wymiany dowodów rejestracyjnych oraz ilość przejechanych kilometrów (spisuje je diagnosta podczas badania technicznego). Korzystając z nowej usługi, mamy pewność, że informacje tutaj zawarte są wiarygodne. Aby uzyskać informacje o danym pojeździe, potrzebujemy znać jego nr VIN (numer identyfikacyjny pojazdu), numer rejestracyjny, rok produkcji auta oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu. Wszystkie te dane zazwyczaj możemy bezproblemowo uzyskać od osoby sprzedającej samochód.

Kolejna z e-usług to "Bezpieczny Autobus". Dzięki niej sprawdzimy wszystkie informacje na temat autokaru lub autobusu, który ma zawieźć nas lub nasze dzieci, na przykład na wakacje. Tutaj wystarczy jedynie znać numer rejestracyjny pojazdu i otrzymujemy pełne dane na temat ubezpieczenia OC, badań technicznych oraz czy autobus nie jest wycofany z ruchu. To bardzo dobre rozwiązanie, szczególnie kiedy w ostatnich miesiącach w naszym województwie zatrzymano kilka dowodów rejestracyjnych autokarów, które nie powinny być dopuszczone do ruchu.

Nowe e-usługi mają zacząć działać w 2016 roku.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

948 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39