Kilkuset widzów, kilka miejscowości. Objechali Podlasie ze spektaklem

2015.11.03 00:00
7 miejscowości, 761 widzów i ponad 600 uczestników warsztatów - tak w liczbach można opisać udział Białostockiego Teatru Lalek w projekcie "Teatr Polska". Placówka pokazała spektakl "Piotruś i wilk".
Kilkuset widzów, kilka miejscowości. Objechali Podlasie ze spektaklem
Fot: Anna Dycha
Białostocki Teatr Lalek

Program "Teatr Polska" ma ułatwiać dostępu do oferty teatrów poprzez zwiększenie ich mobilności i umożliwienie prezentacji przedstawień w mniejszych ośrodkach. W ramach programu teatry instytucjonalne, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji spektakli w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego.

- We wrześniu i październiku odwiedziliśmy siedem miejscowości - Sokółkę, Czeremchę, Bielsk Podlaski, Łapy, Teremiski, Ełk i Choroszcz - wymienia Jacek Malinowski, dyrektor Białostockiego Teatru Lalek. - Zaprezentowaliśmy spektakl "Piotruś i wilk". To przedstawienie muzyczne w konwencji teatru cieni. Spektaklowi towarzyszyły warsztaty.

Trzy bloki zajęć - teatralnych, plastycznych i muzyczno-ruchowych - poprowadzili aktorzy występujący w spektaklu - Mateusz Smaczny, Izabela Maria Wilczewska i Łucja Grzeszczyk. Dzieci były dzielone na grupy, by mogły uczestniczyć we wszystkich rodzajach warsztatów.

- Najważniejsze było to, by zainteresować dzieci teatrem - podkreśla Izabela Maria Wilczewska, jedna z aktorek BTL-u. - Widać, że były zaciekawione. Być może zorganizują sobie teatrzyk cieni w domu, a być może przyjadą do naszego teatru.

Irena Budrowska z BTL-u informuje, że spektakl obejrzało 761 widzów, a w warsztatach wzięło udział ponad 600 osób.

- Graliśmy popołudniami i było nam bardzo miło, gdy na spektakl przychodziły całe rodziny - mówi. - Dużą aktywnością w czasie warsztatów wyróżniali się też rodzice.

Program "Teatr Polska" organizowany jest od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. BTL otrzymał na realizację projektu blisko 45 tys. zł.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1285 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39