Klasyczny kostium, współczesna wrażliwość. Teatr Papahema znów sięga po Szekspira [WIDEO]

2016.10.17 14:46
"Poskromienie złośnicy" - najnowszy spektakl Teatru Papahema można będzie obejrzeć 19 października w Teatrze Dramatycznym.
Klasyczny kostium, współczesna wrażliwość. Teatr Papahema znów sięga po Szekspira [WIDEO]
Fot: Bartek Warzecha

W 2016 r. przypada czterechsetna rocznica śmierci Williama Szekspira. Dziewięcioro młodych aktorów, absolwentów jednego rocznika Wydziału Sztuki Lalkarskiej, sięgnęło po "Poskromienie złośnicy", by zmierzyć się z legendą autora ze Stratfordu nad Avonem. Ta gorzka komedia o wyrabianiu w kobiecie nawyku uległości wobec swojego pana i małżonka to w ich wykonaniu mieszanka konwencji teatru elżbietańskiego z teatrem współczesnym, aktorstwa dramatycznego z wykorzystaniem formy, dowcipu z refleksją na temat przypisywanych nam na co dzień ról i prób wymykania się im. Pod klasycznym kostiumem trzymającym ciało w ryzach kryje się współczesna wrażliwość młodych twórców. Wyczulenie na zagadnienia partnerstwa, relacji i płci daje o sobie znać, demaskując sztywną konwencję.

Najbardziej szowinistyczna sztuka Szekspira nabiera w tej interpretacji nowych znaczeń, staje się migotliwa, stawia pytania, zamiast udzielać odpowiedzi w patriarchalnym tonie, daje widzowi możliwość wyboru. To, po "Macbecie", kolejny spektakl Teatru Papahema oparty na sztuce Szekspira.W spektaklu występują aktorzy Teatru Papahema - Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel, a także Małgorzata Patryn-Gurłacz, Katarzyna Pietruska,
Przemysław Bollin, Filip Gurłacz i Piotr Wiktorko. Opiekę artystyczną nad spektaklem sprawuje Sylwia Janowicz-Dobrowolska, scenografię przygotowała Sylwia Maciejewska, muzykę - Natasza Topor, a choreografię - Anna Sawicka-Hodun.

Spektakl został zrealizowany w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar. Można go obejrzeć 19 października o godz. 11.00 (spektakl dla szkół) i godz. 19.00 w Teatrze Dramatycznym.

Repertuar Teatru Dramatycznego

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1179 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39