Koalicja Europejska stawia na eko-energię. Dobrym przykładem biogazownia w Michałowie

2019.05.23 18:02
Tomasz Frankowski zamierza wspierać rozwój energii odnawialnych i rozwiązań takich jak biogazownia w Michałowie.
Koalicja Europejska stawia na eko-energię. Dobrym przykładem biogazownia w Michałowie
Fot: Koalicja Europejska

Więcej zielonego

Kończy się kampania przed wyborami do europarlamentu. Na ostatniej prostej przed ciszą wyborczą lider listy Koalicji Europejskiej Tomasz Frankowski wraz z posłem Robertem Tyszkiewiczem odwiedzili biogazownię w Michałowie, gdzie poruszyli temat odnawialnych źródeł energii.

Przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej przypominają, że Warmia i Mazury oraz Podlasie to dwa najbardziej zielone regiony w Polsce. Stąd potrzeba produkcji jak największej ilości zielonej energii. Deklarowali, że w następnej perspektywie unijnej znajdą się środki na rozwój odnawialnych źródeł energii dla Podlasia, Warmii i Mazur.

- Chcemy, żeby Warmia, Mazury i Podlasie były liderami w odnawialnej energii. Jako przedstawiciel Koalicji Europejskiej chciałbym pójść do Parlamentu Europejskiego, by wspierać ten przemysł i zdobywać większe środki na finansowanie tego typu biogazowni - mówił Tomasz Frankowski.

Burmistrz Michałowa Marek Nazarko zwrócił uwagę, że takie rozwiązania jak biogazownia jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla gmin.

- Zielona energia to dużo korzyści nie tylko dla samorządu. Biogazownia zasila nasze jednostki samorządowe, ale też mieszkańców. Rolnicy dostarczają produkty, na bazie których biogazownia działa. Dążymy do tego, aby wyprodukowane ciepło odbierali mieszkańcy - mówił burmistrz miasta.

W regionie stawiamy na ekologię

Takie inwestycje nie będą jednak możliwe bez funduszy unijnych. W Michałowie właśnie dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej ma powstać ciepłociąg. Lokalna biogazownia jest jedną ze stu podobnych instalacji w skali kraju. Koalicja Europejska zamierza jednak działać na rzecz wspierania i promowania zielonej energii.

- Podlasie, Warmia i Mazury muszą oddychać czystym powietrzem. Aby oddychać czystym powietrzem, musi powstać więcej takich instalacji jak biogazownia czy fotowoltaika w Michałowie. Jeśli chcemy, aby nasze dwa województwa były najbardziej zielone w Polsce, to musimy być liderami w produkcji zielonej energii, bo to ona daje czyste powietrze oraz atrakcyjność dla Polski i Europy - dodawał poseł Robert Tyszkiewicz.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1166 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39