Koalicja gotowa do wyborów. "Chcemy, żeby tu Unia Europejska się zaczynała a nie kończyła"

2019.04.16 16:29
Koalicja Europejska zarejestrowała listę w wyborach do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 3.
Koalicja gotowa do wyborów. "Chcemy, żeby tu Unia Europejska się zaczynała a nie kończyła"
Fot: MN

Dwa cele

Koalicja Europejska zarejestrowała w okręgu 3., podlasko-warmińsko-mazurskim, listę kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zebrano 30 tys. podpisów od mieszkańców obu województw. We wtorek (16.04) zaprezentowano podlaskich kandydatów, których na liście jest pięcioro.

- Możemy już oficjalnie zaprezentować podlaską drużynę w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jestem zaszczycony, że nasze zaproszenie przyjęły tak zacne osoby. Koalicja Europejska stawia sobie dwa cele: przywrócenie pozycji Polski w Europie, zniszczonej przez 4 lata rządów PiS-u oraz wywalczenie większej ilości środków dla Polski – mówi Robert Tyszkiewicz, szef regionu Platformy Obywatelskiej, która ma najwięcej przedstawicieli na liście.

Przypomnijmy bowiem, że na Koalicję Europejską składają się właśnie Platforma Obywatelska, Nowoczesna, PSL, SLD oraz Zieloni. Kandydaci z województwa podlaskiego podzieleni są w stosunku: 4 osoby z PO, 1 osoba z Zielonych. Liderem listy jest Tomasz Frankowski, były reprezentant Polski w piłce nożnej i zawodnik Jagiellonii Białystok.

- Wiem, że Białystok, jako miasto, znakomicie się rozwija od kilkunastu lat i chciałbym, żeby ten rozwój był kontynuowany, jednak nie tylko Białegostoku, ale całego regionu. Parlament Europejski niedługo przyjmie nowy budżet obowiązujący do 2027 roku i chciałbym, żeby jak największa część tego tortu trafiła do Białegostoku, na Podlasie, na Warmię i Mazury – mówi Tomasz Frankowski.

Wynik w polityce też może być dobry

Ze sportowcami, którzy po karierze wchodzili w politykę, bywało już u nas różnie. Tomasz Frankowski przypomina jednak przypadek Bogdana Wenty – byłego piłkarza ręcznego, a potem trenera, który podczas swojej kadencji był wybierany na najlepszego europosła, a dzisiaj zasiada na fotelu prezydenta Kielc.

- Chcę pracować dla białostoczan, bo wiem, że tutaj są niezbędne inwestycje. Lotnisko, hala widowiskowo-sportowa, ale też szereg drobniejszych projektów, które chciałbym, żeby szerokim strumieniem zostały sfinansowane w naszym regionie – dodaje były piłkarz.

Poza Tomaszem Frankowskim z województwa podlaskiego startuje także Bożena Kamińska (5. miejsce na liście), posłanka PO od dwóch kadencji, Jolanta Den (8. miejsce), wicestarosta powiatu białostockiego oraz Marcin Bołtryk (9. miejsce), radny z Hajnówki.

Ważna jakość życia

Przedstawicielem Zielonych na liście jest natomiast Tadeusz Nowak, związany z Łomżą, doktor nauk o polityce, specjalista w zakresie bezpieczeństwa i integracji euroatlantyckiej, społecznie zajmujący się ekologią.

- Przysłowie mówi, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w potrzebie. W takiej potrzebie jest Polska i Europa. My, koalicjanci, jesteśmy ich przyjaciółmi. Chcemy Polski i Europy, w której nie tylko zasobność portfeli, ale przede wszystkim jakość życia jest ważna. Chcemy dobrej jakości powietrza, troski o świat roślin i zwierząt, chcemy zachować zasoby ziemi dla przyszłych pokoleń – mówi Tadeusz Nowak.

Z województwa warmińsko-mazurskiego na liście znaleźli się m.in. Urszula Pasławska - posłanka PSL (2. miejsce) czy Jacek Protas – poseł PO (3. miejsce).

Wybory do Europarlamentu odbędą się 26 maja.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1479 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39