Koalicja Obywatelska jest pewna wygranej w Podlaskiem. Minister finansów zapowiada zmiany

2024.04.04 07:08
W środę (3 kwietnia) minister finansów Andrzej Domański rozmawiał z podlaskimi samorządowcami o lokalnych potrzebach i stanie polskiej gospodarki. Zapowiedział całkowitą reformę systemu finansowania oraz zakończenie polityki kartonowych czeków.
Koalicja Obywatelska jest pewna wygranej w Podlaskiem. Minister finansów zapowiada zmiany
Fot: Zofia Kondraciuk

Białostocki Rynek Kościuszki zapełnił się w środę (3 kwietnia) kandydatami startującymi w wyborach samorządowych. Członkowie Koalicji Obywatelskiej są pewni wygranej w naszym województwie. Towarzyszył im minister finansów Andrzej Domański oraz prezydent naszego miasta Tadeusz Truskolaski. Wcześniej odbyły się rozmowy dotyczące kwestii finansowych samorządów, Krajowego Planu Odbudowy oraz stanu polskiej gospodarki.

- To bardzo dobrze, że rozmawiamy, a pan minister wsłuchuje się w głos samorządowców. Pieniędzy oczywiście nie starczy na wszystko, gdyby tak było ekonomia byłaby niepotrzebna. Zawsze potrzeby są nieograniczone, a możliwości są ograniczone, ale ważne, żebyśmy wiedzieli gdzie są te limity. O tym chcemy rozmawiać - powiedział prezydent Truskolaski.

Lider naszego miasta z nadzieją spogląda w przyszłość. Wspomniał o planowanej na przyszły rok reformie finansowania samorządów oraz zapowiedzianych wyrównaniach, dla rejonów, które straciły na wprowadzeniu tak zwanego Polskiego Ładu.

- Myślę, że tak jak wygraliśmy w Polsce 15 października, tak wygramy i w Białymstoku, i w województwie podlaskim. To bardzo ważne dla wielu naszych inwestycji, takich jak między innymi budowa lotniska - podkreśla Truskolaski.

Prezydent Białegostoku wspomniał także o trudnościach, jakie napotkał we współpracy z poprzednim rządem naszego Państwa. Powiedział, że z ówczesnym ministrem spotyka się cyklicznie, raz w miesiącu. Przez ostatnich osiem lat jego kadencji uczestniczył zaledwie w dwóch spotkaniach z przedstawicielami ministerstwa finansów. Pierwsze z nich dotyczyło budowy Muzeum Pamięci Sybiru, a drugie budowy lotniska.

Kompleksowe zmiany w systemie finansowania samorządów

Jak zapewnia minister Andrzej Domański, ministerstwo finansów przy współpracy z samorządami opracowuje plan kompleksowej zmiany systemu finansowania.

- Chcemy raz na zawsze skończyć z polityką kartonowych czeków. Skończyć z uzależnieniem samorządowców od decyzji, które zapadają w Warszawie - zapowiada Domański.

Minister skrytykował także system funkcjonujący w naszym państwie po wprowadzeniu Polskiego Ładu. Jego zdaniem stanowił on zaprzeczenie całej idei samorządności. Zapewnił, że na planowanych zmianach skorzystają wszystkie gminy. Nowy system ma być stabilny, przewidywalny i stwarzać samorządowcom możliwość planowania ich budżetów i inwestycji na kolejne lata.

- Podstawą nowego systemu będzie lokalna baza PIT i CIT. Będziemy jednak pamiętać o lokalnych uwarunkowaniach, ponieważ zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że gminy w Polsce są bardzo różne i mają odmienne potrzeby - zapowiada Domański. - Mamy miliardy euro które płyną do polskiej gospodarki. Wiemy, że nie uda nam się efektywnie wykorzystać środków z KPO bez olbrzymiego zaangażowania samorządowców - zapewnia minister finansów.

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

807 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39