"Kobiety". Wystawa Magdaleny Talmon zagości w Wasilkowie

2023.02.18 09:53
W swoich obrazach Magdalena Talmon łączy wszystko to, co jest jej bliskie. Artystka poprzez malarstwo chce przekonać nas, że pierwotna żeńska energia płynie w żyłach całego wszechświata, płodzi go, karmi, pielęgnuje i jako jedyna sprawia, że on nadal trwa.
"Kobiety". Wystawa Magdaleny Talmon zagości w Wasilkowie
Fot: Jedno z dzieł Magaleny Talmon

Miejski Ośrodek Animacji Kultury w Wasilkowie organizuje wystawę malarstwa Magdaleny Talmon "Kobiety", która składa się z 16 prac przedstawiających kobiety namalowane w charakterystycznym stylu, który wypracowała artystka.

W swoich obrazach Magdalena Talmon łączy wszystko to, co jest jej bliskie. Odnajdziemy w nich żywą, czystą kolorystykę znaną choćby z ludowego haftu, zamykanie plam jak w kwaterach witrażu, uproszczenia w przedstawieniu postaci podpatrzone na powszechnie pisanych na Podlasiu ikonach… Łatwo zauważyć, że szczególnymi względami darzone są tutaj kobiety. Rzadziej jako temat pojawia się relacja. Natura, obrzędy, pory roku mają w twórczości Magdy zawsze jedną i tę samą płeć. Jednak nie chodzi w tym tylko o szukanie piękna wokół siebie, doskonałości, obiektu, który można podziwiać. To raczej próba przekonania siebie i nas, że ta pierwotna, żeńska energia płynie w żyłach całego wszechświata, płodzi go, karmi, pielęgnuje i jako jedyna sprawia, że on nadal trwa, piękny i doskonały.

Magdalena Talmon jest absolwentką Liceum Plastycznego w Supraślu, Policealnego Studium Plastycznego w Białymstoku, Multimedialnej Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu, Warsztatów Ikonograficznych w Bielsku Podlaskim, Wydziału Prawa  Administracyjnego w Białymstoku. Współorganizatorka Galerii Świetlik w Sobolewie, happeningu "Sztuka na podwórku", "Niedzielne spotkania ze sztuką" w latach 2010 – 2013 r. Organizowała różnego rodzaju działania, warsztaty artystycznych na terenie województwa podlaskiego takie jak: warsztaty scenograficzne, teatralne, taneczne, zajęcia plastyczne dla dzieci i dorosłych, wernisaże, wystawy, festyny, pikniki rodzinne. Ma na koncie ponad 28 wystaw indywidualnych i 8 wystaw zbiorowych.

Brała udział w Interdyscyplinarnych Warsztatach Artystycznych w Gorzowie Wielkopolskim oraz warsztatach "Poszerzenie pola-nowe przestrzenie dla kreatywnych" organizowanych przez Laboratorium Edukacji Twórczej CSW w Warszawie. Uczestniczyła w plenerach artystycznych organizowanych przez Białostockie Towarzystwo Sztuk Pięknych, gminy Korycin, Sokółka, Malinówka, Łapy. Współpracowała z Uniwersytetem III Wieku, Akademią +50, senior Białystok. Prowadziła zajęcia rękodzielnicze w Polskim Stowarzyszeniu Diabetyków w Białymstoku Należała do zespołu opracowania Programu na rzecz osób starszych w województwie podlaskim na lata 2016-2020.

Artystka zaprojektowała murale "Matka Natura" w 2017 r. oraz "Matka Natura – Biała" w 2018 r., w ramach działania w Stowarzyszeniu Kreatywne Podlasie, jak również Festiwalu Światła i Sztuki ulicy Lumo Bjalistoko. Obecnie jest specjalistką do spraw plastyki w Podlaskim Instytucie Kultury w Białymstoku, gdzie prowadzi zajęcia w Pokojach Prac Twórczych, skierowane do osób dorosłych z rysunku i malarstwa.

Otwarcie wystawy odbędzie się 4 marca o godz. 17.00. Wystawę będzie można oglądać od 6 do 26 marca w Miejskim Ośrodku Animacji Kultury w Wasilkowie (ul. Żurawia 13) w godzinach pracy ośrodka.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1440 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39