Kolej Hajnówka - Białowieża pomysłem na nową atrakcję turystyczną

2011.05.18 00:00
Zarząd Województwa Podlaskiego postanowił poprzeć starania władz powiatu hajnowskiego o przywrócenie przewozów kolejowych na trasie Hajnówka - Białowieża.
Kolej Hajnówka - Białowieża pomysłem na nową atrakcję turystyczną
Fot: Ewelina Sadowska

- Realizacja tych inwestycji ułatwiłaby życie mieszkańcom powiatu i przyciągnęła turystów. Przejazd szynobusem przez unikalne tereny Puszczy Białowieskiej może stać się dużą atrakcją - ocenia Jan Kwasowski z Urzędu Marszałkowskiego.

Marszałkowie właśnie zadecydowali, że warto z budżetu województwa wspomóc program zrealizowany dzięki dotacji ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Dotacja z tego źródła może wynieść około 10 milionów franków szwajcarskich, a władze województwa dołożą do tego około 2 milionów złotych na zakup szynobusu, który kursowałby po wyremontowanej trasie.

Samorząd zobowiąże się ponadto, że rozkład jazdy tego szynobusu będzie skorelowany z ruchem pociągów regionalnych w tej części województwa.

Starostwo powiatowe w Hajnówce chce do końca roku zgromadzić i opracować dokumentację. Właściwa realizacja projektu zaczęłaby się w przyszłym roku. W grę wchodzi remont linii kolejowej na odcinkach Nieznany Bór - Białowieża Towarowa - Białowieża Pałac oraz budowa zaplecza dla szynobusów w Hajnówce, zakup szynobusów i wytyczenie ścieżki rowerowej.

E.S.

1946 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39