Kolej na Podlasiu się zmienia. Lepsza komunikacja i podróże – kolejna inwestycja

2019.08.13 09:25
Kolej sporo inwestuje w naszym regionie. Dzięki temu komunikacja będzie łatwiejsza i znacznie przyjemniejsza.
Kolej na Podlasiu się zmienia. Lepsza komunikacja i podróże – kolejna inwestycja
Fot: PKP

Podróże koleją inne niż przed laty

W ostatnich latach w woj. podlaskim sporo się zmienia, jeśli chodzi o podróże koleją. Inwestycje nie tylko poprawiają komfort podróży, ale i bezpieczeństwo. Obecnie realizowany jest kolejny projekt. Nowe oblicze zyskuje stacja w Czeremsze. Pasażerowie będą mieli do dyspozycji nowy, wyższy peron, a 11 kompleksowo zmodernizowanych torów zapewni sprawne przejazdy. Koszt wszystkiego to ponad 177 mln zł. To wszystko sprawi, że podróże na odcinku Hajnówka – Czeremcha – granica województwa będą znacznie wygodniejsze. Już widać pierwsze efekty.

- Na stacji w Czeremsze pasażerowie wsiadają do pociągów z nowego, 200-metrowego peronu, wyposażonego w antypoślizgową nawierzchnię. Dzięki wyższej konstrukcji obiektu wsiadanie i wysiadanie z pociągów jest teraz łatwiejsze. Osobom niewidomym i niedowidzącym w orientacji pomagają ścieżki dotykowe. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. W sierpniu peron zostanie komfortowo wyposażony. Będą nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i stojaki rowerowe. Drugi nowoczesny peron, tzw. wyspowy, zostanie udostępniony pasażerom we wrześniu – informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych.

Znacznie płynniejszy przejazd pociągów zapewnia 11 kompleksowo zmodernizowanych torów. We wrześniu mają zakończyć się prace na kolejnych torach – także tych powstających przy peronie wyspowym. Na stacji powstanie również stanowisko do obserwacji wagonów i cystern, a lepszą obsługę pociągów z towarami umożliwia wyremontowana rampa. Z kolei przebudowa trzech przejazdów kolejowo-drogowych w Czeremsze sprawiło, że wzrosło bezpieczeństwo w tym miejscu. Przejazdy zostały wyposażone w sygnalizację przejazdową, a w ul. Fabrycznej i Bocznej zamontowano rogatki.

W planach budowa nowej nastawni

We wrześniu ruszy budowa nowej nastawni w Czeremsze. Budynek będzie wyposażony w nowoczesne, komputerowe uprzędzenia do sterowania ruchem kolejowym. Ta inwestycja zapewni znacznie bezpieczniejsze oraz sprawniejsze przejazdy pociągów. Po tej realizacji zyska gospodarka regionu. Będzie możliwość lepszej obsługi większej liczby pociągów jadących m.in. do Białegostoku czy przejścia granicznego w Siemianówce.

177 mln zł na lepsze podróże Hajnówka – Czeremcha – granica województwa

PKP Polskie Linie Kolejowe przeznaczą ponad 177 mln zł na bezpieczniejsze i zarazem znacznie bardziej komfortowe podróże na odcinku Hajnówka – Czeremcha – granica województwa. Z nowych peronów pasażerowie wsiadają do pociągów nie tylko w Czeremsze, ale także w Nurcu, Syczach i Siemiatyczach. Nowe perony powstają w Borowikach, Nowym Nurcu, Dobrowodzie, Policznej i Witowie. Już teraz pociągi między Czeremchą a Hajnówką poruszają się po zmodernizowanych torach. Z kolei od Czeremchy do granicy województwa został oczyszczony tłuczeń wraz z podbiciem i uzupełnieniem. Gdy wszystkie zaplanowane prace dobiegną końca, pociągi będą jeździły z prędkością do 120 km/h – pasażerskie i 80 km/h – towarowe. Dzięki przebudowie 45 przejazdów wzrośnie też bezpieczeństwo na skrzyżowaniu dróg i torów. Prace obejmują też obiekty inżynieryjne – mosty, wiadukty, przepusty. Zakończenie inwestycji zaplanowano w drugiej połowie 2020 r. Zapewni ona bardziej komfortowe i bezpieczniejsze podróże koleją na Podlasiu.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1712 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39