Kolejki przed lokalami, pijany przewodniczący komisji. Trwają wybory

2020.06.28 10:43
W niedzielę punktualnie o godz. 7.00 rozpoczęły się wybory prezydenta RP. Z powodu obostrzeń epidemiologicznych przed wieloma lokalami ustawiają się kolejki. W pierwszych godzinach głosowania w województwie podlaskim obyło się bez większych incydentów.
Kolejki przed lokalami, pijany przewodniczący komisji. Trwają wybory
Fot: Grzegorz Chuczun

O godz. 10.00 Państwowa Komisja Wyborcza podsumowała pierwsze godziny głosowania w wyborach prezydenckich.

W całym kraju o godz. 7.00 otwarto ponad 25 tys. lokali wyborczych.

Kolejki przed lokalami wyborczymi

- Wprowadzenie rygorów sanitarnych spowodowało, że szybkość oddania głosu jest jednak zmniejszona - mówi przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak.

Sylwester Marciniak przypomniał, że wg wytycznych sanitarnych Ministerstwa Zdrowia w lokalu wyborczym może przebywać nie więcej niż jedna osoba na 4 m2 jego powierzchni (nie wliczają się w to członkowie komisji, mężowie zaufania, obserwatorzy). Podkreślił jednak, że niedopuszczalne jest zmniejszanie przez członków komisji tej liczby, np. poprzez wpuszczanie tylko po jednej osobie do lokalu.

- Przed lokalami są olbrzymie kolejki. Mam nadzieję, że w ciągu dnia będą mniejsze - mówi przewodniczący PKW.

167 przestępstw i wykroczeń wyborczych

Państwowa Komisja Wyborcza podliczyła też wszystkie wykroczenia i przestępstwa związane z wyborami. Policja odnotowała 93 uszkodzeń ogłoszeń, 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej, 12 niedozwolonych umieszczeń plakatów. Był też przypadek udostępnienia innej osobie kart do głosowania.

- Przestępstw związanych z wyborami było 8, wykroczeń 159 - podlicza Wojciech Sych z PKW.

Wojciech Sych podał przykład z miejscowości Jedwabno w powiecie szczecińskim. Tam w piątek podczas rozwieszania plakatu wyborczego mężczyznę zaatakował inny mężczyzna. Nastąpiło uszkodzenie ciała i zniszczenie plakatu. Natomiast w sobotę w Wałbrzychu 3 pracowników straży miejskiej (w cywilu) zdejmowało ogłoszenia wyborcze. W garażu straży miejskiej odnaleziono 39 plakatów różnych kandydatów.

Pomimo nawałnic, zwłaszcza na Podkarpaciu (tam np. w jednym z lokali zerwało dach) wszystkie komisje rozpoczęły pracę punktualnie. Na przebieg głosowania nie miała też wpływu sytuacja z Torunia - tam przewodniczący komisji przyszedł do pracy pijany. Wykluczono go z prac i wybrano innego przewodniczącego.

W województwie podlaskim odnotowano dotąd w sumie 5 wykroczeń i przestępstw związanych z wyborami: W Podlaskiem już kilkakrotnie złamano ciszę wyborczą.

Następne informacje o przebiegu głosowania i o frekwencji PKW przekaże o godz. 13.30.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

878 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39