Kolejna nietypowa ławka w Białymstoku

2018.01.10 13:15
W Alei Bluesa pojawił się nowy obiekt – ławka parametryczna. To następny niestandardowy typ siedziska udostępniony białostoczanom.
Kolejna nietypowa ławka w Białymstoku
Fot: www.architektura.pb.edu.pl
Wizualizacja ławki parametrycznej w Alei Bluesa

Ławka parametryczna to pomysł zgłoszony w Budżecie Obywatelskim 2017, który uzyskał ponad 100 głosów. Wpadli na niego przedstawiciele Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, którzy wyjaśniają to w ten sposób:

"Dlaczego parametryczna? Po licznych warsztatach "Architektury Parametrycznej" goszczącej na naszym wydziale oraz sukcesie Projektu 40, postanowiliśmy stworzyć ławkę nawiązującą do zdobytych przez nas umiejętności. Miałby to być projekt nie tylko funkcjonalny, ale także miał stanowić swego rodzaju rzeźbiarską odpowiedź na nudną przestrzeń miejską, prezentując innowacyjne podejście wzięte prosto z ulic największych europejskich miast.". 

Wspomniana ławka pojawiła się już w przestrzeni miasta, a dokładnie w Alei Bluesa, czyli tam, gdzie zakładał projekt. Jest to kolejny przykład małej architektury, który odbiega od dotychczas montowanych w mieście ławek.

W ubiegłym roku pojawiły się bowiem "sprytne" solarne ławki, na których można np. doładować telefon, a także ławki przeznaczone dla matek z małymi dziećmi, gdzie mogą dyskretnie karmić oraz przewijać swoje pociechy.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1315 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39