Kolejna nowość w WORD Białystok. Można odbyć egzamin próbny i otrzymać z niego nagranie

2019.10.30 10:34
Od poniedziałku (28.10) Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku daje chętnym osobom możliwość próbnego wykonania niektórych zadań egzaminacyjnych na pojazdach, na których kandydat będzie później zdawać egzamin praktyczny.
Kolejna nowość w WORD Białystok. Można odbyć egzamin próbny i otrzymać z niego nagranie
Fot: WORD Białystok

Mniej stresu, więcej udanych podejść

Egzamin praktyczny na prawo jazdy to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu. Owszem, zdarzają się śmiałkowie, którzy deklarują, że większych emocji w czasie części praktycznej nie uświadczyli, aczkolwiek opowiadania te można włożyć gdzieś między baśnie Andersena a fantastykę tworzoną przez Sapkowskiego. Prawda bowiem jest taka, że stres w trakcie zdawania "prawka" jest zawsze. Mniejszy lub większy, ale jest.

I właśnie między innymi dlatego, by zmniejszyć poziom negatywnego zjawiska, jakim jest paraliżujący strach, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku wprowadził egzamin próbny, czyli możliwość wykonania części zadań egzaminacyjnych na pojazdach, na których kandydat będzie później zdawać egzamin praktyczny. Ma on odbywać się w identycznych warunkach, w jakich przebiega sprawdzian na kierowcę. Dodatkowy plus tego rozwiązania stanowi możliwość uzyskania nagrania z testowej jazdy.

Próbny egzamin to pomysł kursantów

Nowa usługa w białostockim ośrodku to też odpowiedź na uwagi zgłoszone przez osoby zdające egzamin na prawo jazdy. Wielokrotnie podkreślały one bowiem, że występują różnice między pojazdami egzaminacyjnymi, a tymi, na których uczą się jeździć w Ośrodkach Szkolenia Kierowców (różna wrażliwość sprzęgła, hamulca, pedału gazu, różnice związane ze skrzynią biegów czy kierownicą). Na te uwagi WORD zareagował, proponując możliwość tzw. egzaminu próbnego, gdzie kursant wraz z instruktorem nauki jazdy może zdać symulowany egzamin w identycznych warunkach, które zastanie przy prawdziwym sprawdzianie praktycznym. Problem obcego pojazdu powinien więc zostać dosyć mocno zminimalizowany.

Na razie egzamin próbny na pojazdach WORD-u jest ograniczony do zadań, które można wykonywać na terenie ośrodka. Jeżeli jednak opisana nowość spotka się z dużym zainteresowaniem, prawdopodobnie od grudnia pojawi się opcja wyjazdu poza plac WORD-u, czyli przeprowadzenia pełnego egzaminu próbnego.

Zapisy na jazdy próbne na placu pojazdami OSK i WORD prowadzone są w godzinach działania WORD Białystok w "Dziale Szkoleń".

Warto także przypomnieć, że nie tak dawno Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku udostępnił kursantom inne udogodnienie w postaci próbnego egzaminu teoretycznego. W tym celu, w poczekalni, zamontowany został tablet, na którym można sprawdzić swe przygotowanie do zbliżającego się testu.

Rafał Żuk
rafal.zuk@bialystokonline.pl

1479 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39