Kolejna obwodnica w województwie podlaskim. Mogą ruszać prace

2023.06.16 12:07
Formalnie mogą ruszyć przygotowania do budowy kolejnej obwodnicy w województwie podlaskim. Chodzi o objazd Kolna. Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził Program inwestycji.
Kolejna obwodnica w województwie podlaskim. Mogą ruszać prace
Fot: Ministerstwo Infrastruktury
Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zatwierdził Program inwestycji obejmującej obwodnicę Kolna

Program budowy obwodnicy Kolna zatwierdzony przez ministra infrastruktury. W ramach inwestycji "Rozbudowa DK63 od m. Wincenta do m. Kolno wraz z budową zachodniej obwodnicy Kolna (od DK63 do proj. DW647)" powstanie nowoczesna i bezpieczna infrastruktura drogowa, poprawi się bezpieczeństwa ruchu, w tym niechronionych uczestników ruchu, a także zostanie wyprowadzony ruchu tranzytowy poza granice Kolna, co przełoży się na poprawę komfortu życia mieszkańców.

Przy inwestycji współpracuje strona rządowa i samorządu. W kwietniu ubiegłego roku podpisano umowę na dofinansowanie realizacji obwodnicy Kolna ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Na ten cel trafiło 54,4 mln zł wsparcia.

Teraz zatwierdzono program inwestycji.

Obejmie ona rozbudowę istniejącej drogi krajowej nr 63 o długości 5,7 km na odcinku od Wincenty, przez Czerwone do granicy Kolna oraz wybudowanie nowego odcinka drogi o długości ok. 2 km do drogi wojewódzkiej nr 647, stanowiącej element zachodniej obwodnicy Kolna. Na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 647 nowy odcinek drogi krajowej połączy się z dalszym odcinkiem obwodnicy, realizowanym przez samorząd województwa podlaskiego.

Prace obejmą budowę dróg dla pieszych i dróg dla rowerów. Przewidziano ponadto przebudowę i budowę 8 skrzyżowań, budowę zatok autobusowych, dodatkowych jezdni oraz systemu odwodnienia. Po modernizacji kierowcy zyskają nową, 7-metrową jezdnię o szerszych pasach ruchu i nośności podniesionej do 11,5 t/oś.

Uzgodnienie programu inwestycji oznacza rozpoczęcie procesu przygotowawczego, który obejmuje m.in. pozyskanie niezbędnych pozwoleń i decyzji administracyjnych, w tym uzyskanie decyzji środowiskowej. Inwestycja została zaplanowana do realizacji w formule projektuj i buduj.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1175 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39