Kolejne obiekty trafiły do rejestru zabytków w Podlaskiem. Budowle mają ponad 100 lat

2020.12.09 17:57
W województwie podlaskim powiększyła się liczba zabytków. Podlaska konserwator wpisała do rejestru dwa obiekty, znajdujące się na cmentarzu w Wąsoszu.
Kolejne obiekty trafiły do rejestru zabytków w Podlaskiem. Budowle mają ponad 100 lat
Fot: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Białymstoku
Od lewej: Kaplica grobowa oraz Mauzoleum

Kolejne zabytki w rejestrze

Podlaska konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz wpisała do rejestru dwa zabytki z województwa podlaskiego. Są nimi: kaplica grobowa rodziny Bzurów oraz mauzoleum rodziny Karczewskich i Kozłowskich w Wąsoszu. 

- Oba obiekty reprezentują wartości artystyczne zawarte w formach architektonicznych, reprezentujących styl neoromański i klasycystyczny, a także wartości historyczne o zasięgu lokalnym, jako autentyczny, materialny dowód świadczący o historii szlachty dawnej ziemi wiskiej. Indywidualne grobowce, przybierające wielorakie formy, były wyznacznikiem statusu społecznego oraz świadczyły o znaczeniu danej rodziny - mówi prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaska konserwator zabytków.

Wniosek o wpisanie tych obiektów do rejestru zabytków złożyła parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Wąsoszu (powiat grajewski).

Kaplica grobowa rodziny Bzurów

Kaplica została wybudowana w 1913 r. Wzniesiona w stylu neoromańskim w centralnej części cmentarza charakteryzuje się motywami klasycystycznymi.

O znaczeniu oraz dużych wpływach rodziny Bzurów może świadczyć posiadany przez nich majątek ziemski w XIX w. m.in. folwark Zofiówka i Adamowo z cegielnią.

Mauzoleum rodziny Karczewskich i Kozłowskich

Zostało wybudowane ok. 1910 r. Pochowano w nim właściciela ziemskiego Jana Kozłowskiego oraz jego matkę - Wandę Martynę Andreę z Klimontowiczów, którzy zginęli tragicznie 28 lipca 1920 r. rozstrzelani przez bolszewików.

W mauzoleum znajduje się tablica epitafijna Stefana Karczewskiego hr. Jasieńczyk - prawnika, działacza narodowo-społecznego wśród Polaków na obczyźnie, opiekuna zesłańców politycznych. W mauzoleum spoczywa także jego żona - Wanda z Kozłowskich Karczewska oraz Józefa-Elżbieta z Kozłowskich Ossowska.

Obiekt wzniesiony w stylu neoromańskim z silnymi motywami klasycystycznymi znajduje się w centralnej części cmentarza.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1224 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39