Kolejne podejście do wymiany pieców. Nadal nie wiadomo, kto to zrobi

2019.03.14 15:52
Miasto kolejny raz próbuje wyłonić wykonawcę projektu, który zainicjowało prawie 3 lata temu.
Kolejne podejście do wymiany pieców. Nadal nie wiadomo, kto to zrobi
Fot: pixabay.com

Niedawno pisaliśmy o tym, że po 3 latach od ogłoszenia projektu pt. "Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku" miasto jeszcze szuka chętnych, którzy chcieliby uzyskać dofinansowanie na montaż solarów.

Przypomnijmy, że projekt zakłada zainstalowanie w 225 domach jednorodzinnych paneli słonecznych, a w kolejnych 225 - wymianę pieców węglowych na gazowe. W tym pierwszym komponencie jest o tyle dobrze, że już jakiś czas temu został wyłoniony wykonawca, którym jest firma FlexiPower Group. Ma ona zamontować kolektory do końca października 2019 roku.

W drugim jednak nadal nie wiadomo, kto się tym zajmie. Po raz kolejny jest ogłaszany przetarg w tej kwestii. Poprzedni odbył się rok temu i nawet udało się wyłonić wykonawcę, ale postępowanie zostało unieważnione po odwołaniu jednej z firm.

Zadaniem zwycięzcy przetargu będzie zaprojektowanie i modernizacja 225 kotłowni wyposażonych w niskowydajne i nieekologiczne kotły węglowe. Po modernizacji mają być opalane wyłącznie gazem ziemnym poprzez instalację nowoczesnych kotłów gazowych, które będą ogrzewały budynek oraz wodę. Wykonawca będzie zobowiązany do przeprowadzenia weryfikacji technicznej, wykonania dokumentacji projektowej, przeprowadzenia prac montażowo-instalatorskich, a także usług gwarancyjnych i serwisowania. Zadanie to ma być zrealizowane do końca października 2020 roku.

Koszt projektu "Modernizacja indywidualnych źródeł energii cieplnej lub elektrycznej w Białymstoku" jest szacowany na 8 mln zł, z czego blisko 7 mln zł ma stanowić dotacja z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Planuje się, że wkład własny mieszkańca wyniesie 15% kosztów instalacji nowego pieca lub kolektora (w zależności od rodzaju instalacji kwota powinna wahać się od 2,1 tys. zł do 3 tys. zł).

Oferty do przetargu można składać do 16 kwietnia.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1684 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39