Kolektyw Problem - sesja wspólnego czytania w Galerii Arsenał

2022.07.20 12:35
W sobotę (30.07) będzie można wziąć udział w niecodziennym wydarzeniu. Galeria Arsenał organizuje "sesję wspólnego czytania", jest to wydarzenie towarzyszące najnowszej wystawie dostępnej w przestrzeni Galerii, zatytułowanej "Odszkolnić".
Kolektyw Problem - sesja wspólnego czytania w Galerii Arsenał
Fot: Materiały prasowe

W Mińsku w 2016 roku czworo artystów: Aleksei Borisionok, Uladzimir Hramovich, Olia Sosnovskaya i Alesia Zhitkevich utworzyło grupę artystyczno-badawczą Kolektyw Problem. Grupa czytelnicza Kolektyw organizuje sesje wspólnego czytania, które to czerpią inspiracje i dekonstruują metody wczesnych sowieckich robotniczych grup czytelniczych.

Kolektyw Problem skupia się na historii Białorusi i Europy Wschodniej, w tym także na historii politycznej i historii sztuki, poprzez pracę z materiałami archiwalnymi, metody praktyczne i obrazy.

Artyści i artystki z Kolektywu prowadzą badania nad historią Pawilonu Międzynarodowej Czerwonej Pomocy zbudowanego w 1930 roku w Mińsku, którego twórcą był fiński artysta, inżynier i pedagog Aleksanteri Ahola-Valo.

Dokumentacja Pawilonu – mieszczącego dioramę (w malarstwie – rodzaj obrazu w głębokim obramowaniu, gdzie pewne jego części są nieprzezroczyste, malowane na płótnie, a inne przezroczyste są malowane na cienkim materiale techniką laserunkową), przedstawiającą historię przemocy politycznej – jest bardzo uboga.

W trakcie badań archiwalnych członkowie i członkinie Kolektywu Problem znaleźli dokument z listą ponad 150 prezentowanych tam eksponatów: dzieł sztuki, fotografii, przedmiotów i mebli. Kolektyw pracuje z tym dokumentem na kilka sposobów podczas wykorzystujących autorskie metody sesji wspólnego czytania i rekonstrukcji performatywnych.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę (30.07), o godz. 16:00 w Galerii Arsenał, ul. A. Mickiewicza 2. Wstęp jest wolny!

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

1295 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39