Komendant MO odpowiada za zbrodnie komunistyczne. Poszkodowanych jest ponad 50 osób

2015.03.26 00:00
Przed białostockim sądem rejonowym rozpoczęły się przesłuchania świadków w procesie byłego komendanta Milicji Obywatelskiej. Sylwester R. odpowiada za zbrodnie komunistyczne i przeciwko ludności.
Komendant MO odpowiada za zbrodnie komunistyczne. Poszkodowanych jest ponad 50 osób
Fot: ESD

Świadków w sprawie jest wielu, bo ponad 50. Pierwsi już złożyli zeznania. Poszkodowani wspominali wydarzenia z grudnia 1981 roku, kiedy to MO brutalnie wchodziła do mieszkań, a na dokumentach dotyczących internowania świadkowie widzieli podpis oskarżonego. Kiedy ktoś nie chciał otworzyć drzwi, były one brutalnie wyważane i funkcjonariusze wchodzili do pomieszczeń szukając danej osoby. Jedna z poszkodowanych osób domaga się wypłaty ponad 300 tys. zł odszkodowania.

Sylwester R. był wtedy komendantem MO w Białymstoku. To właśnie on miał być odpowiedzialny za internowanie 55 osób. IPN oskarżył już 83-letniego mężczyznę o zbrodnie komunistyczne oraz przeciwko ludności. Sylwester R. miał przekroczyć swoje uprawnienia, pozbawiając wolności osoby, które nic nie zrobiły. Mężczyzna od początku nie przyznaje się do winy. Grozi mu nawet 10 lat więzienia.

Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl

1213 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39