Koncert kameralny w Operze i Filharmonii Podlaskiej

dodane dnia: 2013-08-23 przez: cmg01
Impreza Patronat BiałystokOnline.pl
Koncert kameralny w Operze i Filharmonii Podlaskiej
Uwaga: impreza już się odbyła.
Termin imprezy: 2013-12-06
6 grudnia białostoccy melomani będą mogli wysłuchać koncertu z najpiękniejszymi kolędami. Piątkowy, magiczny wieczór przy ul. Podleśnej, uświetni występ trzech chórów: Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej (Violetta Bielecka – dyrygent), Chóru Dziecięcego Opery i Filharmonii Podlaskiej (Ewa Rafałko – dyrygent) oraz Młodzieżowego Chóru Prawosławnej Katedry p.w. św. Mikołaja w Białymstoku (Joanna Jurczuk – dyrygent).

W świąteczny nastrój wprowadzi publiczność występ solistów: Monika Ziółkowska, Justyna Kos, Marta Całpińska, Łukasz Abramczyk. Towarzyszyć im będą muzycy z Orkiestry Kameralnej „Sinfonia Academica” (Leszek Sokołowski, Włodzimierz Promiński - opieka artystyczna).

W pierwszej części koncertu Chór Dziecięcy Opery i Filharmonii Podlaskiej oraz orkiestra kameralna Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie Wydziału Instrumentalno – Pedagogicznego w Białymstoku wykonają dobrze znane i najbardziej lubiane kolędy, m.in. „Wśród nocnej ciszy”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Przybieżeli do Betlejem”, „Do szopy, hej pasterze”, „Jezus malusieńki”, „Lulajże Jezuniu”, „Cicha noc”, „Narodził się w stajni Jezus ubogi”, „Hej, w dzień narodzenia”.

Boże Narodzenie, zgodnie z tradycją, to czas wspólnego radowania się z Pańskiego Narodzenia, dlatego w drugiej części koncertu Młodzieżowy Chór Prawosławnej Katedry p.w. św. Mikołaja w Białymstoku oraz Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej zaśpiewają razem. Usłyszymy m.in. białoruską kolędę „Niebo i ziemla”, której temat głosu sopranowego jest taki sam, jak w polskiej kolędzie „Dzisiaj w Betlejem”. W programie także m.in. kolędy ukraińskie.

Program:

Koncert kolęd
I część:

1. Arcangelo Corelli Concerto Grosso na Boże Narodzenie
2. "Suita kolędowa" na chór jednorodny i orkiestrę smyczkową w opr. Edwina Rymarza i Maksyma Fedorova
3. Wśród nocnej ciszy
4. Gdy się Chrystus rodzi
5. Przybieżeli do Betlejem
6. Do szopy, hej pasterze
7. Jezus malusieńki
8. Lulajże Jezuniu
9. Cicha noc
10. Narodził się w stajni Jezus ubogi
11. Hej, w dzień narodzenia

II część:

1. S nami Boh - fragmenty z Księgi proroka Izajasza
2. Kondakion Bożego Narodzenia
3. Kolęda ukraińska Dobryj weczyr Tobi
4. Kolęda białoruska Sława, sława Bohu u Niebie
5. Kolęda białoruska Cichaja nocz
6. Kolęda ukraińska Szczo to za prediwo
7. Kolęda Oj na mory - opr. Romuald Twardowski
8. Kolęda serbska Andjeli pevaju (Andżeli pevaju) - opr. Maksym Fedorov
9. Kolęda Niebo i ziemla - kolęda łącząca z Dzisiaj w Betlejem
10. T. Flesz- Bracia patrzcie jeno a cappella
11. Opr. Włodzimierz Korcz Mizerna cicha
12. M. Małecki Niemowlątko na słomie a cappella
13. Opr. Włodzimierz Korcz Tryumfy króla niebieskiego
14. Opr. Włodzimierz Korcz W dzień Bożego Narodzenia
15. Opr. Włodzimierz Korcz Wesołą nowinę
16. Opr. Włodzimierz Korcz Pojedziemy saniami
17. Arr. M. Hayes Swingin With The Saint
18. Maksym Fedorov Bóg się rodzi

Młodzieżowy Chór Prawosławnej Katedry p.w. św. Mikołaja w Białymstoku
Młodzieżowy Chór Prawosławnej Katedry p.w. św. Mikołaja w Białymstoku powstał w 1982 roku. Chór utworzono z myślą o porannych, niedzielnych liturgiach oraz innych nabożeństwach odprawianych w katedrze. Pierwszym dyrygentem chóru był ksiądz protodiakon B. Dubec, a kolejnym ksiądz A. Łysynkiewicz (od 1988 do 2008). Obecnym dyrygentem (od 2008) jest J. Jurczuk, absolwentka Akademii Muzycznej F. Chopina w Warszawie (Filia w Białymstoku, klasa dyrygowania). Chór występował na licznych koncertach m.in. podczas Wigilii Miejskiej, wieczorów kolęd w Operze i Filharmonii Podlaskiej – Europejskim Centrum Sztuki w Białymstoku, Białostockich Dni Muzyki Cerkiewnej, corocznych koncertów „Ekumenia – idea jedności chrześcijan” oraz Dni Miasta Białegostoku. Chórzyści prezentowali się także na festiwalach takich jak: Międzynarodowy Festiwal Kolęd Wschodniosłowiańskich, Łódzki Festiwal Chóralny „Cantio Lodziensis” (w 2009 roku zajęli II miejsce w kategorii chórów młodzieżowych), Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej (w 2012 roku zajęli II miejsce w kategorii chórów parafialnych polskich). W marcu 2012 roku muzycy nagrali płytę z prawosławnymi kolędami. Chór składa się przede wszystkim z uczniów liceów i uczelni wyższych, którzy zgodnie podkreślają, że śpiew w Młodzieżowym Chórze Prawosławnej Katedry p.w. św. Mikołaja w Białymstoku to dla nich zaszczyt.

Joanna Jurczuk
W 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną F. Chopina w Warszawie (Filia w Białymstoku, kierunek wychowanie muzyczne, klasa prof. V. Bieleckiej). Repertuar dyplomowy przygotowała wraz z Młodzieżowym Chórem Prawosławnej Katedry p.w. św. Mikołaja w Białymstoku, a sam koncert – po raz pierwszy w historii białostockiej uczelni – odbył się w prawosławnej świątyni. Od 2006 roku jest korepetytorem i artystką Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W latach 2005 – 2007 prowadziła Chór Kameralny śpiewający podczas polskojęzycznych nabożeństw w prawosławnej kaplicy św. Serafina z Sarowa w Białymstoku. Od 2008 roku jest dyrygentką Młodzieżowego chóru prawosławnej katedry pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku.

SINFONIA ACADEMICA
Orkiestra kameralna Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie Wydziału Instrumentalno-Pedagogicznego w Białymstoku została założona przez prof. L. Sokołowskiego rozpoczęła działalność artystyczną w 1998 roku. Od 2003 roku zespół współtworzy i prowadzi prof. W. Promiński. Orkiestra z dużym powodzeniem występowała na wielu prestiżowych koncertach w kraju m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie, na zakończenie sezonu artystycznego w Operze i Filharmonii Podlaskiej, koncercie finałowym XVIII Legnickiego Conversatorium Organowego, na koncertach w Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie i za granicą (Francja). Przez czternaście lat swojej działalności zespół współpracował z najwybitniejszymi polskimi dyrygentami i solistami m.in. z J. Maksymiukiem, K. A. Kulką, A. Mysińskim, K. Dudą, M. J. Błaszczykiem, M. Nałęcz-Niesiołowskim, J. M. Zarzyckim, E. Pańko oraz z Białostockim Chórem Kameralnym „Cantica Cantamus”, Chórem Żeńskim Zespołu Szkół Muzycznych „Schola Cantorum Bialostociensis”, Polskim Chórem Pokoju, Chórem Kameralnym Politechniki Wrocławskiej „AXION” i wykładowcami białostockiego wydziału Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie. Dokonał też kilku nagrań dla radia i telewizji, a także nagrał siedem płyt CD: z muzyką W. A. Mozarta, S. Moniuszki, J. S. Bacha, D. Cimarosy, M. Magina, M. Bembinowa oraz z kolędami i utworami współczesnych kompozytorów polskich. Umieszczona na ostatniej płycie zespołu kompozycja S. Moryto „Cztery utwory w polskim stylu” (nagrana w listopadzie 2012 roku) zyskała miano WORLD PREMIERE RECORDING.

Godz. 19.00
Bilety: 38zł normalny, 30zł ulgowy, 20zł studencki, 15zł szkolny, 15zł wejściówka normalna, 10zł wejściówka ulgowa
Miejsce: Sala koncertowa, ul. Podleśna 2

1424 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39