Koncert pod gwiazdami. Tak zakończył się Wschód Kultury/Inny Wymiar [ZDJĘCIA]

2023.08.28 07:50
Tegoroczny festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar rozpoczął się w czwartek (24.08) i trwał do niedzieli (27.08). W ramach tych kilku festiwalowych dni, w Białymstoku odbywało się mnóstwo wydarzeń. Całość zamknął koncert Kobiet Wschodu.
Koncert pod gwiazdami. Tak zakończył się Wschód Kultury/Inny Wymiar [ZDJĘCIA]
Fot: Maciej Safaryn

Dla przypomnienia, festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar jest organizowany od 2013 roku. Jest inicjatywą, która wyszła od projektu o nazwie "Wschód Kultury", który stanowi współpracę Białegostoku, Lublina i Rzeszowa z krajami Partnerstwa Wschodniego. Od momentu swojego powstania w 2007 roku, projekt "Inny Wymiar" aktywnie prezentował bogactwo wielokulturowości Podlasia, szczególnie skupiając się na Białymstoku.

Głównym celem festiwalu jest promowanie idei dialogu oraz tolerancji w tym wyjątkowo różnorodnym pod względem kulturowym regionie, gdzie od wieków współistnieją Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy. Ponadto, przywraca pamięć o utraconych aspektach historii, łącząc tę wiedzę z działaniami artystycznymi. W trakcie festiwalu swoją twórczość prezentują artyści reprezentujący różne narodowości i kultury, w tym również te, które współtworzyły historię i dziedzictwo naszego regionu.

Tegoroczna edycja obejmuje ponad 30 wydarzeń kulturalnych, w tym m.in. muzykę, sztukę, film i społeczności, czyli 4 wymiary festiwalu. Wydarzenie rozpoczęło się w czwartek (24.08), kiedy można było wybrać się chociażby na wystawę "W Ukrainie". Ostatni dzień festiwalowych wydarzeń zamknął koncert Kobiet Wschodu, które wystąpiły na scenie po raz 4.

Dla przypomnienia, Kobiety Wschodu to projekt stworzony przez Miss God, czyli Joannę Zubrycką, który ma na celu eksplorowanie nowych brzmień poprzez połączenie muzyki elektronicznej z tradycyjnymi ludowymi pieśniami. W jego ramach, Miss God współpracuje z wokalistkami, które wcześniej były częścią grupy Południce, czyli artystkami pochodzącymi z Białegostoku, wykonującymi tradycyjne pieśni polskie i ukraińskie.

W składzie Kobiet Wschodu, na scenie wystąpiły: Feral Atom, ANGELENA, Aga Walczak i Miss God, natomiast sam koncert rozpoczął się o godz. 20:10 na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Feral Atom, czyli Ola Beręsiewicz, to artystka i producentka, której utwory są pełne eterycznych brzmień gitarowych. W swojej twórczości łączy elementy dream popu z dark folkiem, elektroniką i psychodelią. Pod pseudonimem ANGELENA kryje się natomiast Angelika Majewska, która twórzy w gatunkach electro i synth-pop, a jej muzyka to mieszanka kosmicznych, astrowibowych elementów, romantyzmu i siły.

Aga Walczak to z kolei raperka, wokalistka i autorka tekstów, która jest znana ze swojego "czarnego" głosu oraz zaawansowanej technicznie rymy. Jej kompozycje łączą rap z partiami śpiewanymi. Miss God to natomiast wokalistka i producentka muzyczna, która w swojej twórczości czerpie inspirację z archaicznych pieśni (polskich, bułgarskich, ukraińskich) i łączy je z nowoczesnymi brzmieniami elektronicznymi, takimi jak trap, drill, ambient, experimental vocal i alternative hip-hop. Kobiety Wschodu zamknęły tegoroczny festiwal Wschód Kultury/Inny Wymiar.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

900 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39