Koncert wyobraźni - specjalnie na urodziny

2019.02.28 10:28
Ten koncert uświetni 60. urodziny Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. Odbędzie się w piątek (1.03).
Koncert wyobraźni - specjalnie na urodziny
Fot: pixabay.com

Koncert symfoniczny przy ul. Podleśnej przeniesie melomanów w świat trzech niezwykłych opowieści muzycznych. Usłyszą "Uwerturę do opery Wilhelm Tell" Gioacchina Rossiniego, Koncert podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę Krzysztofa Herdzina oraz Kantatę "Uczta Baltazara" Williama Waltona. Orkiestrę i Chór OiFP, przygotowany przez Violettę Bielecką, poprowadzi Maestro Mirosław Jacek Błaszczyk. Partie solowe z "Uczty Baltazara" wykona Adam Kutny - baryton. Kantatę Herdzina, wraz z Orkiestrą OiFP, gościnnie zagrają Wojciech Kołaczyk - altówka i Paweł Gusnar - saksofon.

Uwertura, czyli wstęp do opery "Wilhelm Tell", z czasem uzyskała ogromną popularność, być może większą niż sama opera, i dziś prowadzi samodzielny żywot koncertowy. Utwór składa się z czterech części, płynnie przechodzących jedna w drugą, a w każdej Rossini odmalowuje alpejski krajobraz. Po kameralnym wstępie potężnym tutti rozbrzmiewa symfoniczna Burza, która szybko mija, przechodząc w liryczną i pogodną Pieśń pasterską. Sygnał trąbki zwiastuje finałowy galop, zwany niekiedy Marszem żołnierzy szwajcarskich.

Trzyczęściowy Koncert podwójny na altówkę, saksofon altowy i orkiestrę Herdzina zbudowany jest według klasycznego schematu narracyjnego, opartego na ekspozycji dwóch tematów, ich przetworzeń i repryzy. Inspiracją kompozytora są dzieła Ravela, Debussy'ego, Prokofiewa, co owocuje potężną dawką ilustracyjności i licznymi nawiązaniami do impresjonizmu, ekspresjonizmu i neoklasycyzmu.

Walton był brytyjskim kompozytorem zarówno muzyki poważnej, jak i filmowej, jego twórczość uważana jest za jedno z najważniejszych zjawisk muzyki angielskiej XX wieku. Kantata "Uczta Baltazara", skomponowana jest do słów Osberta Sitwella, zaczerpniętych z tekstów biblijnych. Muzyka kantaty w pełni ukazuje wielką wyobraźnię młodego kompozytora, który skomponował żywą oprawę tekstów językiem bogatym chromatycznie i olśnił orkiestracją.

Początek koncertu o godz. 19.00. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz też: Koncert symfoniczny - Wyobraźnie

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1317 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39